Bohaterowie drugiego planu – Zofia Pomirska

Niejednokrotnie ich śpiew potrafi zachęcić do uczestnictwa w liturgii (choć czasem, przy niskich kompetencjach, może zdarzyć się odwrotnie), a ich nieobecność podczas nabożeństw jest szczególnie dotkliwa zarówno dla księdza, jak i dla wiernych. Organiści, bo o nich mowa, mocno wrośli w kościelny pejzaż.

REKLAMA

Kiedyś cieszyli się dużym szacunkiem, kształtowali smak muzyczny parafian, pełniąc rolę organizatora kultury muzycznej w kościele. Dzisiaj niejednokrotnie ich praca jest bagatelizowana i traktowana (choćby na poziomie zarobków) mało prestiżowo. W społecznym odbiorze wymiar pracy organistów zawężany jest do kilku godzin dziennie, w czasie których grają i śpiewają podczas mszy św. i nabożeństw. Nie jest to jednak łatwe zajęcie. Poza dobrym słuchem, przyjemnym głosem, umiejętnościami gry organowej i sprawnościami wokalnymi organista powinien dysponować także innymi walorami.

Według obowiązujących w wielu diecezjach regulaminów od organisty wymaga się w pierwszej kolejności bycia praktykującym katolikiem, cieszącym się nieposzlakowaną opinią w obszarze moralności. Są to istotne aspekty zawodu muzyka kościelnego, rzutujące na jego formalno–prawny status jako pracownika świeckiego zatrudnionego przez Kościół i postrzeganego jako reprezentanta kościelnej społeczności. Kolejnymi wymogami kwalifikacyjnymi organisty są posiadanie wiedzy w zakresie muzyki kościelnej i liturgii oraz stosowne wykształcenie muzyczne. Do tego dochodzi dyspozycyjność czasowa z racji ewentualnych pogrzebów i innych nieplanowych wydarzeń, praca w dwóch blokach godzinowych, dostępność w czasie dni wolnych i świąt, dodatkowo prowadzenie scholi czy chóru parafialnego. Pelplin ma niemal wiekową tradycję kształcenia organistów, a liczba absolwentów diecezjalnej szkoły organistowskiej robi wrażenie. Obecnie trwa nabór do Diecezjalnego Studium Organistowskiego i warto pomodlić się o to, by nie zabrakło nam dobrych organistów.

Zofia Pomirska

„Pielgrzym” [11 i 18 czerwca 2023 R. XXXIV Nr 12 (875)], s. 32

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *