Od szakala do żyrafy – Zofia Pomirska

Tytułowe zwierzęta pojawiły się jako symbole różnych postaw komunikowania się w koncepcji Porozumienia bez Przemocy (NVC), znanej również jako Język Serca, Empatyczna Komunikacja czy Konstruktywna Komunikacja. Szakal to „drapieżnik”, który żyje po to, by mieć rację. Jego język obfituje w oceny, krytykę, porównania, analizy. Natomiast żyrafa odnosi się z szacunkiem i empatią do drugiego. Żyje, by wzbogacać życie swoje i innych, by dawać z serca i brać z serca.

REKLAMA

„Prawdziwa współpraca jest możliwa wtedy, gdy wszyscy uczestnicy ufają, że inni z szacunkiem przyjmą ich potrzeby i system wartości. U podstaw procesu Nonviolent Communication jest pełne respektu traktowanie innych ludzi, które daje nam szansę na nawiązanie pomiędzy nimi współpracy” – |pisze Marshall Rosenberg, twórca koncepcji NVC.

Porozumienie bez Przemocy to zatem sposób komunikowania się oparty na uczuciach i potrzebach. To sposób mówienia i słuchania budujący prawdziwe, żywe, bliskie, pełne zrozumienia i akceptacji relacje. To komunikacja, która pomaga w odnalezieniu siebie, w dotarciu do swoich pragnień i do strategii umożliwiających ich zaspokojenie.

Autor NVC proponuje czterofazowy model empatycznej komunikacji, bez przemocy i manipulacji. Są to: 1) obserwowanie bez oceniania, 2) rozpoznawanie i wyrażanie uczuć, 3) wiązanie aktualnie przeżywanych uczuć z potrzebami (wartościami, pragnieniami), 4) formułowanie konkretnych próśb (ale nie żądań).

Na bazie koncepcji NVC w różnych miejscach Polski powstają wspólnoty Rodzin Empatycznych, w których małżonkowie formują się duchowo i uczą się realizacji ewangelicznego ideału miłości. Posługują się przy tym wskazówkami pomocnymi do budowania satysfakcjonujących i trwałych relacji, sformułowanymi w założeniach NVC.

Zofia Pomirska

„Pielgrzym” [30 kwietnia i 7 maja 2023 R. XXXIV Nr 9 (872)], str. 32

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *