Jak wilk i osioł – Anna Maria Kolberg OV

„Jeden z mieszkańców wsi schwytał wilka i zdecydował, że zamiast go uwolnić, zamknie go w brudnej i ciasnej klatce. W miarę upływu czasu wilk zaczął tracić nadzieję, że kiedykolwiek wróci na wolność”.

REKLAMA

„Pewnego dnia wieśniak wpadł na pomysł, który dla większości z nas wydaje się nie do pomyślenia – umieścił starego osła w jednej klatce z zaniedbanym wilkiem. Mężczyzna pomyślał, że słaby osioł będzie idealnym posiłkiem dla głodnego wilka.

Reakcja wilka zaskoczyła jednak wieśniaka. Zamiast zaatakować osła, podszedł do niego i się z nim zaprzyjaźnił. Wiadomość o dwóch uwięzionych zwierzakach szybko rozprzestrzeniła się po całym świecie.

Ludzie zaczęli pisać do albańskiego rządu z prośbą o uwolnienie zwierząt. Urzędnicy rządowi udali się do domu wieśniaka i nakazali mu uwolnić wilka. Osioł natomiast wrócił na rozległe, zielone pastwiska”.

* * *

Ostatecznie to Ty decydujesz, jak potraktujesz drugiego człowieka. Nie prawo i przykazania – chociaż one wskazują, co powinieneś zrobić. Nie Twój temperament – chociaż on narzuca się pierwszy i podpowiada sposób działania. Nie kultura – chociaż w niej żyjesz od początku. Nie Twoje wady i cnoty – chociaż mają ogromny wpływ na Twoje postawy. Nie Twoja wiedza i doświadczenie – chociaż nie są one bez znaczenia. Nie Twoja przeszłość – chociaż już nie raz przekonałeś się, że może zdeterminować reakcje. Nie to, jak postrzegają Cię inni – chociaż czasami mają rację.

Od Ciebie zależy, jakie owoce wyda Twoje spotkanie z drugim człowiekiem.

* * *

Jezus rzekł [uczonemu w Prawie]:
– Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?
– On odpowiedział:
– Ten, który mu okazał miłosierdzie.
Jezus mu rzekł:
– Idź, i ty czyń podobnie!
(Łk 10,30–36)

Anna Maria Kolberg OV

„Pielgrzym” [5 i 12 marca 2023 R. XXXIV Nr 5 (868)], str. 30

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *