Felietony

Szabla i krzyż – Zofia Pomirska

W dramacie Stanisława Wyspiańskiego „Noc listopadowa” Wielki Książę Konstanty pyta: „Listopad to dla Polski niebezpieczna pora?”. Na co otrzymuje odpowiedź: „(…) Tak, teraz jest listopad – więc baczne mam słuchy. Jest to pora, gdy idą między żywych duchy – i…

Byle nie na śmietnik! – Zofia Pomirska

Śmierć kogoś bliskiego wiąże się z wieloma doświadczeniami. Jedno z nich dotyczy konieczności skonfrontowania się z przedmiotami należącymi do zmarłego, jego ubraniami, meblami, bibelotami i tym wszystkim, co stanowiło jego materialną własność. Różnie z tym bywa. Jedni pozostawiają przestrzeń po…

Operacja na otwartym sercu – Anna Maria Kolberg OV

„Mężczyzna, który przeszedł operację na otwartym sercu, dzielił się swoim doświadczeniem: – Dzień przed operacją przyszła do mojej sali pielęgniarka. Wzięła mnie za rękę, uścisnęła ją, a potem poprosiła, abym ja to samo uczynił z jej ręką”.

Świat bez dzieci – Adam Hlebowicz

Hotel, restauracja – z zakazem obecności dzieci. To nie wymysł, to się dzieje naprawdę. Pewna komercyjna stacja telewizyjna nadająca w Polsce przeprowadziła sondaż, co ludzie myślą na ten temat. 83 procent uczestników ankiety jest za powstawaniem takich miejsc! Dzieci tym…

Po wielkiej wodzie – Piotr Wojciechowski

Gdy ustąpiły wody powodzi na Dolnym Śląsku, widzieliśmy harcerzy ZHR i ZHP razem usuwających zniszczenia. Przypomniał mi się wówczas Stanisław Broniewski, szef Szarych Szeregów z czasów wojny, który aż do swojej śmierci wzywał do zjednoczenia harcerstwa, które podzieliło się po…

Różne losy wizjonerek – Adam Hlebowicz

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie przyciągają do tego miejsca coraz większą liczbę pielgrzymów, także same wydarzenia z 1877 roku są coraz lepiej znane. Oto dwóm dziewczynkom, trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej, na drzewie zaczęła ukazywać się Maryja. Pytana, jak…

Z czerni w biel – Zofia Pomirska

W 1883 roku papież Leon XIII ustanowił październik miesiącem ku czci Królowej Różańca, polecając, by codziennie odprawiać nabożeństwo różańcowe. Stało się to m.in. dzięki inicjatywie bł. Bartłomieja Longo, zwanego Bratem Różańcem. Tym, którzy znali wcześniejsze dokonania dzisiejszego błogosławionego, mogło się…

Ks. Olszewski w więzieniu – Adam Hlebowicz

Ks. Jan Olszewski, proboszcz z Osieka, 27 września 1907 roku został skazany na półtora roku bezwzględnego więzienia. Oskarżono go o to, że na ambonie odczytał kilka uchwał z okólnika księży dekanatu lubawskiego i zachęcał swoich parafian do wychowywania dzieci w…

Nie da się tego uniknąć – Anna Maria Kolberg OV

„Maria Skłodowska-Curie jest pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, i jedyną, która otrzymała to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach – w 1903 roku z fizyki za badania nad promieniowaniem i w 1911 roku z chemii, za wyizolowanie radu”.

Aby nie gubić skarbów – Piotr Wojciechowski

Chrześcijaństwo nie jest „ludem Księgi” ani „religią Księgi”, jak lubią o sobie mówić muzułmanie. Mimo to Pismo Święte, księga natchniona, pełni w Kościele ogromną rolę. Czy także w naszym życiu? Czy teksty biblijne wracają w naszej modlitwie, rozmowach albo w…

Ulmowie – rok później – Adam Hlebowicz

Dokładnie rok temu rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z siedmiorgiem swoich dzieci została ogłoszona przez Kościół katolicki błogosławionymi. Choć w ostatnich kilku dekadach, w dużej mierze dzięki Janowi Pawłowi II, katalog polskich świętych znacznie się powiększył, to przypadek Ulmów…

Trochę inne szkoły – Zofia Pomirska

Wrzesień to czas rozpoczęcia nauki wielu naszych dzieci. Te, które przekroczą próg polskich szkół, tworzą kilkumilionową społeczność. Nie należy zapominać jednak o licznej grupie uczniów, którzy pobierają naukę poza granicami naszego kraju. Szkolnictwo na obczyźnie obejmuje zarówno szkoły przy polskich placówkach dyplomatycznych,…

Homo viator – Adam Hlebowicz

Łacińskie określenie homo viator, czyli „człowiek wędrujący”, oznacza coś więcej niż „podróżnik”. To określenie kogoś, kto idąc, szuka swej duchowej tożsamości. Wiele odniesień do człowieka wędrującego można znaleźć w literaturze, poczynając od Odyseusza. Dla mnie najbardziej przejmującym opisem wędrówki jest…

Dalej niż do mety – Anna Maria Kolberg OV

„W pierwszym Światowym Kongresie Dróg uczestniczyło wielu oficjalnych przedstawicieli milionów dróg przecinających kraje świata pod wszystkimi południkami i równoleżnikami. Drogi ogromne i maleńkie dróżki, dumne autostrady o dwunastu pasach i zagubione w dżungli ścieżki, szlaki górskie i brukowane trakty, ciche…