Felietony

Dziecko? Tak! – Adam Hlebowicz

W nadchodzącej wielkimi krokami debacie „o terminacji ciąży”, jak to dosadnie określił wysoko postawiony polityk, potrzebny jest głos nas wszystkich. Uwzględniając bardzo różne, niekiedy drastycznie skomplikowane przypadki, należy szukać dobra indywidualnego i wspólnego. Z tej debaty nie można nikogo wykluczyć.

Pod okiem św. Józefa – Zofia Pomirska

„Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca” – mówi starożytna maksyma. Trudno wyrokować, czy te słowa przyświecały Antoniowi Gaudiemu, gdy rozpoczynał pracę nad budową bazyliki Sagrada Familia, co miało na zawsze odmienić jego życie.

Przestroga ks. Streicha – Adam Hlebowicz

24 maja tego roku na placu katedralnym w Poznaniu zostanie odprawiona msza św. beatyfikacyjna ks. Stanisława Streicha. Został on zamordowany przez komunistę Wawrzyńca Nowaka podczas mszy św. z udziałem dzieci, odprawianej w kościele św. Jana Bosko w Luboniu koło Poznania,…

Piękna dusza – Zofia Pomirska

Niemal ćwierć wieku temu nakręcono film zatytułowany „Piękny umysł”. Opowiada on historię genialnego matematyka, Johna Nasha Jr., uhonorowanego nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. Dzięki temu filmowi mnóstwo ludzi na całym świecie poznało niezwykłą biografię profesora Uniwersytetu w Princeton. Znacznie mniej…

Do ostatniej chwili – Anna Maria Kolberg OV

„Pewnego dnia prosty chiński żołnierz ujrzał Sun Lu, księżniczkę o legendarnej urodzie, jadącą powozem. Ten ułamek sekundy, to przelotne spojrzenie rzucone za zasłonę zmieniło życie żołnierza, który w jednej chwili zakochał się w księżniczce do szaleństwa”.

Szkoła dobrego słowa – Piotr Wojciechowski

Kiedy Maria Magdalena spotyka Zmartwychwstałego, wita go słowem „Rabbuni”. Jest to zdrobnienie od słowa „rabbi” – nauczyciel. Forma słowa wskazuje na emocjonalne uniesienie, serdeczność i szacunek. Dziś z wielu stron słyszymy, że szkoła, do której polskie dzieci pójdą we wrześniu,…

Miętne ’84 – Adam Hlebowicz

7 marca 1984 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina rozpoczął się strajk młodzieży w obronie obecności krzyża w ich placówce. Ponad 400 uczniów przystąpiło do protestu. Tego samego dnia wieczorem do szkoły przybył jej dyrektor w obecności…

Podziel się nadzieją – Piotr Wojciechowski

Nadzieja jest blisko zdrowia. Żyjemy z nadzieją, że my i nasi bliscy będziemy zdrowi. Gdy mamy nadzieję na pokój i bezpieczeństwo, na to, że będzie chleb na stole i dach nad głową – robimy się zdrowsi. Rodziny mające taką nadzieję…

Białogóra, Drzewina, Gorzędziej – Adam Hlebowicz

Te trzy niewielkie pomorskie miejscowości leżące na terenie diecezji pelplińskiej łączy to, że prowadzona jest w nich działalność rekolekcyjna. Każde z tych miejsc ma to coś, co jest ważne w czasie dni skupienia na modlitwie i swoim życiu wewnętrznym.

Ostateczna decyzja – Anna Maria Kolberg OV

„»Don Justo« Gallego Martínez w swej rodzinnej miejscowości Mejorada del Campo nieopodal Madrytu wznosił katedrę, ze »śmieci«. Mała 55 m długości, 25 m szerokości, 35 m wysokości, dwie z dwunastu wież osiągnęły wysokość 58 m. Pod koniec życia zdawał sobie…

Tyle jesteś wart… – Anna Maria Kolberg OV

„W rozległym ogrodzie na przedmieściu stał dom. Na jego bramie wisiała tabliczka z takim oto napisem: »Sprzedajemy rasowe szczeniaki«. Do bramy zadzwonił pewien chłopiec. Kiedy nadszedł właściciel, chłopiec włożył rękę do kieszeni i powiedział: – Mam dwa euro i trzydzieści…

Bądkowski – Adam Hlebowicz

Zimą 1984 roku na pogrzeb Lecha Bądkowskiego na gdańskim Srebrzysku przyszło około pięciu tysięcy ludzi. Lech Wałęsa, Zbigniew Herbert, wiele znanych, ale i anonimowych postaci. Czym ten żołnierz, pisarz, publicysta i działacz zasłużył sobie na taką pamięć?

Jubileusz łaski – Adam Hlebowicz

Okrągłe rocznice są okazją do fetowania, wspominania tego, co było dobre, a nade wszystko do spotkań w gronie bliskich, przyjaciół i dzielenia się wspólną radością. Dzieje się tak w życiu prywatnym każdego z nas, jak i podczas wielkich jubileuszy, takich…

Rozmyślania przy biciu piany – Zofia Pomirska

Nie, nie chodzi tu o „bicie piany” w potocznym znaczeniu tego zwrotu, ale o czynność wykonywaną w kuchni. Zwykłe ubijanie piany stało się dla mnie pretekstem do rozmyślań na temat ludzkiej pomysłowości. Komu pierwszemu przyszło do głowy, aby oddzielić żółtka…

Nie tylko wie – Anna Maria Kolberg OV

„Poznałem kiedyś mężczyznę, który znał na pamięć cały rozkład jazdy pociągów w swojej miejscowości, ponieważ jedyną rzeczą, która sprawiała mu radość, była kolej. Cały czas spędzał na dworcu, oglądając przyjeżdżające i odjeżdżające pociągi…”