Wmurowanie kamienia węgielnego

22 listopada br. w Tczewie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy kościół oraz dom parafialny. Gospodarzem uroczystości był ks. Janusz Gojke, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Tczewie. Na uroczystość przybyło wielu kapłanów z dekanatu tczewskiego, na czele z dziekanem ks. Stanisławem Cieniewiczem oraz kapłani i goście spoza naszej diecezji.

REKLAMA


Władze miasta reprezentował prezydent Tczewa Zenon Odya. W uroczystości brali udział architekci wznoszonego kościoła i domu parafialnego – małżonkowie Krystyna i Tomasz Lwowie z Sopotu.

Uroczystość rozpoczęła się na terenie budowanego kościoła, gdzie ks. proboszcz powitał przybyłych gości, nawiązując m.in. do momentu poświęcenia placu pod budowę w 2002 r. i do powołania 1 września 2004 r. nowej parafii. Potem odbyła się ceremonia podpisania aktu erekcyjnego i umieszczenia go w tubie metalowej, razem z najnowszym numerem „Pielgrzyma”, pierwszym okolicznościowym numerem miesięcznika parafialnego „Mój Chrystus” oraz monetami.

Biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga prowadził nabożeństwo poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego przy umieszczonej w ścianie kościoła tablicy z czterema kamieniami przywiezionymi z Ziemi Świętej.

W kaplicy odprawiona została uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego. W czasie homilii główny celebrans nawiązał do tytułu parafii i, odnosząc się do dokumentów papieskich, wezwał uczestników uroczystości  do budowania swojego życia na fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus.

ks. Janusz Gojke


„Pielgrzym” 2009, nr 25 (523), s. 19

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *