Rekolekcyjna wspólnota

Ruch Światło-Życie w naszej diecezji dwukrotnie w ciągu roku przeżywa dni dziękczynienia w wymiarze diecezjalnym. W czerwcu, gdy idziemy do Królowej Kaszub w Sianowie oraz w październiku. W tym roku słaliśmy Bogu nasze dziękczynienie w ramach Oazy Modlitwy (OM) w Pelplinie oraz na rekolekcjach Domowego Kościoła w Nowej Karczmie. Uwieńczeniem naszego dziękczynienia był Dzień Wspólnoty, jaki przeżyliśmy w niedzielę (25.10.09) w Pelplinie na wspólnej Mszy św. w pelplińskiej katedrze.

REKLAMA


Świadomi konieczności i wartości rekolekcji do Pelplina przybyło 121 osób z wielu miejscowości diecezji. Za rekolekcje odpowiedzialni byli moderatorzy ks. Artur Pukownik i Irena Szybist. Tematem rekolekcji była modlitwa w duchowości św. Teresy od Dzieciątka Jezus. 

W niedzielę nastąpił punkt kulminacyjny rekolekcji. Po rannych obowiązkach przygotowaliśmy się do liturgii, którą przeżyliśmy w katedrze peplińskiej wspólnie z księdzem biskupem Piotrem Krupą i licznie zgromadzonym duchowieństwem. Jakaż niespodzianka spotkała uczestników, kiedy okazało się, że po raz pierwszy przeżywamy ją z harcerzami ZHP i ZHR. Liturgię przygotowali razem harcerze i oazowicze. Dla mnie osobiście był to znak, gdyż ojciec Blachnicki zakładając Ruch Światło-Życie wiele elementów programu i pracy z młodzieżą zaczerpnął z polskiego przedwojennego harcerstwa. Atmosfera była niezwykle podniosła. Moderatorzy przedstawili nas i ukazali cele i zadania jakie stoją przed nami, tymi którzy próbują wychować nowe pokolenie oazowiczów i harcerzy. Na zakończenie Mszy św. biskup Piotr Krupa odczytał dekret biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi ustanowiający nowego moderatora „Domowego Kościoła” Ruchu Światło-Życie w diecezji ks. Wincentego Pytlika. Natomiast nasi przedstawiciele, dziękując Księdzu Biskupowi za troskę o oazy przytoczyli starożytnych, którzy mówili, iż „nie mogą żyć bez niedzielnej Eucharystii. Dobrze nam tu być. Ruch Światło–Życie jest ruchem eklezjalnym, czyli szczególnie jest ukierunkowany na Kościół, który nie może żyć bez Eucharystii i kapłanów (…). Członkowie Ruchu przyjęli Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, przeżywają formację deuterokatechumenalną, zaś animatorzy i moderatorzy formację permanentną”.

Po Mszy św. kontynuowaliśmy Diecezjalny Dzień Wspólnoty modląc i przemawiając do siebie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych Ducha (Ef 5,19). Ks. Artur Pukownik – diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie przedstawił plan działania i zapowiedział ścisłą współpracę z diecezjalnym moderatorem „Domowego Kościoła” Ruchu Światło-Życie ks. Wincentym Pytlikiem oraz z moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie ks. Adamem Wodarczykiem. Po czym zapowiedział następny punkt programu o tematyce misyjnej przygotowany przez Agnieszkę Rakowską członkinię Ruchu Światło-Życie, misjonarkę, która w niezwykle umiejętny sposób przeplotła swoje wystąpienie prezentacją multimedialną, modlitwą po portugalsku, zagadkami i tekstami biblijnymi, a nasze serca ujęła brazylijskimi tańcami i pieśniami angażującymi wszystkich uczestników. Kolejną duchową ucztę przygotował ks. Aleksander Fominich, który przybliżył nam swoją misyjną i duszpasterską pracę, realizując ją jako dyrektor Caritas w Mińsku na Białorusi. Chyba długo zapadnie nam w pamięci opowieść o dziewczynce, która przez 3 lata mieszkała w lesie. Te różne doświadczenia Kościoła zakończyliśmy, wzorem starożytnych, na wspólnej Agapie.

W tym miejscu pragniemy podziękować ustępującym moderatorom: ks. Przemysławowi Szulcowi, który był odpowiedzialny za Ruch Światło-Życie w diecezji i ks. Andrzejowi Piesikowi odpowiedzialnemu za gałąź rodzinną „Domowy Kościół” Ruchu Światło-Życie. Dziękujemy im za trud włożony w pracę na rzecz Ruchu Światło-Życie.

Tomasz Dargacz

 


„Pielgrzym” 2009, nr 23 (521), s. 10

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *