Oni tworzyli historię

– Wypełnili swoje powołanie – powiedział biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga podczas Mszy św. celebrowanej w katedrze pelplińskiej 6 listopada za zmarłych biskupów i kanoników kapituły katedralnej. Wprowadzając do liturgii biskup diecezjalny podkreślił, że modlitwa za zmarłych niejako ożywia na nowo w naszej pamięci zmarłych kapłanów, a im samym pomaga znaleźć się na drodze prowadzącej do Domu Ojca.

REKLAMA


Mszę św. koncelebrowali biskup pomocniczy Piotr Krupa oraz prezbiterzy Pelplina. W pierwszej części homilii główny celebrans zauważył, że listopad to „czas wypominków”, dlatego imiennie przypomniał powojennych biskupów i prezbiterów Pelplina podkreślając ich zasługi, wierność w posłudze duszpasterskiej, naukowej, liturgicznej. Byli to biskupi: K. J. Kowalski, B. Czapliński, M. Przykucki, A. Śliwiński, Z. Kowalski oraz prezbiterzy: F. Sawicki, L. Kozłowski, Fr. Kurland, A. Karczyński, J. Stryczek, F. Jank, J. Grochocki, A. Liedtke, F. Dąbrowski, S. Trzciński, Sz. Dreszler, R. Górski, P. Muller, A. Jutrzenka-Trzebiatowski, B. Sychta, F. Znaniecki, T. Borcz, E. Zawiszewski, Z. Labuda, R. Ciecholewski, J. Zięba, H. Mross.

Biskup Szlaga przypomniał, że ci kapłani tworzyli historię jako kanonicy kapituły okresu powojennego. – Nasza modlitwa za zmarłych jest wyznaniem wiary w świętych obcowanie – mówił kaznodzieja. Podkreślił też, że trudne jest rozstanie ze zmarłymi, ale nie można tylko zatrzymywać się nad realiami ziemskimi. Bóg bowiem daje człowiekowi pełnię życia. W końcowej części homilii Biskup Pelpliński nawiązał do wzoru postaw zmarłych kapłanów w głoszeniu Słowa Bożego i jednaniu ludzi z Bogiem. Hierarcha zauważył bliskość zmarłych ze św. Janem M. Vianneyem, patronem trwającego Roku Kapłańskiego. Zakończył swoją homilię refleksją nad wielką wartością życia każdego, kto pomaga innym spotkać Boga i zanurzyć się w Jego nadziei.

Po Mszy św. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się premierowy pokaz filmu  dokumentalnego „Pelplińska Jesień 1939 r.” autorstwa Andrzeja Machnowskiego. Przed pokazem dyr. placówki Piotr Łaga podkreślił, że obecne na premierze grono zaproszonych gości reprezentuje podobne środowiska jak pierwsze ofiary niemieckiego bestialstwa w Pelplinie w 1939 r., czyli duchownych, nauczycieli, przedstawicieli władz samorządowych, działaczy społecznych. Około 20 października zamordowano prawie wszystkich księży pracujących w Pelplinie i wielu świeckich. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury podkreślił, że film powstał dzięki życzliwej współpracy samorządu Pelplina, kurii diecezjalnej i sponsorów. Będzie on prezentowany mieszkańcom, szczególnie młodzieży, a także na antenach stacji telewizyjnych.

W filmie pokrótce przypomniano cysterskie początki Pelplina i fakty historyczne związane z przeniesieniem stolicy biskupiej z Chełmży do Pelplina oraz utworzeniem w 1992 r. diecezji pelplińskiej. O męczeństwie w czasie II wojny światowej duchownych i świeckich mieszkańców miasta oraz Kociewia opowiadają w filmie biskup Jan Bernard Szlaga oraz świadkowie tamtego czasu. Na ekranie prezentowany jest zdjęciowy materiał archiwalny, który nawiązuje do pierwszych mordów od września 1939 r. Ukazane są pomniki i tablice w Pelplinie i Szpęgawsku upamiętniające dramat ludzi tamtego czasu. Przywołany jest fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Pelplinie w 1999 r., w której Papież szeroko omawiał  ofiarę 303 kapłanów z diecezji chełmińskiej zamordowanych podczas wojny. W końcową część dokumentu wpleciony jest materiał filmowy z tegorocznych uroczystości ku czci pomordowanych w Szpęgawsku, w którym słyszymy fragmenty homilii Biskupa Pelplińskiego oraz zarys historycznych wydarzeń prezentowany przez Ryszarda Szwocha. Właśnie tam zabito około 7 tys. osób.

Premierowe uroczystości wzbogacił koncert fortepianowy Doroty Jabłońskiej-Mazurek.

is


„Pielgrzym” 2009, nr 23 (521), s. 8

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *