Długa historia na krótki czas – ks. Jan Walkusz

„Historia Kaszubów na jeden wieczór” to swoiste kompendium wiedzy na temat historii ludu, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się w XIII wieku, ukazane na podstawie kilkunastu złożonych epizodów obrazujących najistotniejsze procesy składające się na losy ludu kaszubskiego, który przez stulecia przeżywał zarówno okresy świetności, jak i momenty naznaczone licznymi problemami.

Nie licząc osiemnastowiecznych i późniejszych opracowań dotyczących dziejów Pomorza, w których Kaszubi pojawiają się dość marginalnie i raczej przygodnie, na dobrą sprawę dopiero po 1945 roku ukształtowały się warunki umożliwiające i zachęcające do podjęcia systematycznych badań nad historią i kulturą Kaszubów. Zainicjował je prof. Gerard Labuda, Kaszuba pochodzący z Nowej Huty pod Kartuzami, projektując szeroko zakrojoną syntezę pt. „Historia Pomorza”, w której Kaszubi są ukazani jako pierwotni mieszkańcy i gospodarze tej ziemi, poddani wszak przeróżnym zmianom. (…)

ks. Jan Walkusz

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [3 i 10 marca 2024 R. XXXV Nr 5 (894)], str. 32.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *