Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny – ks. Augustyn Eckmann

Nawiedzenie to historia spotkania dwóch matek – Maryi i Elżbiety. Pierwsza nosiła w swym łonie Jezusa, druga – Jego poprzednika, św. Jana Chrzciciela. O błogosławionym stanie Elżbiety Maryja dowiedziała się od Anioła Gabriela w czasie Zwiastowania. Anioł powiedział Jej wówczas, że poczęcie i przyszłe narodziny dziecka uchodzącej za bezpłodną Elżbiety są dowodem na to, że dla Boga nie ma nic niemożliwego – i Ona, Maryja, zostanie matką Syna Bożego. Maryja wypowiedziała wtedy swoje „fiat” – „niech mi się stanie według twego słowa”.

Po Zwiastowaniu Maryja wyrusza z Nazaretu do miasteczka Ain Karim, gdzie mieszka Elżbieta. Musi pokonać około 150 kilometrów. Po przybyciu do domu Elżbiety i Zachariasza pozdrawia swoją krewną i dowiaduje się, że ona wie, jak wyjątkowy gość ją nawiedza. Zwraca się bowiem do Maryi: „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości Dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana” (Łk 1,43–45). Jan w łonie matki wyczuł obecność Tego, którego będzie zapowiadał i poprzedzał. (…)

ks. Augustyn Eckmann

Więcej przeczytasz w 11. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [26 maja i 2 czerwca 2024 R. XXXV Nr 11 (900)], str. 14-15.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *