Miasta do wyboru – Wincenty Łaszewski

Jak ten czas pędzi… Wykład słowackiego teologa, który chcę przytoczyć na tak zwany dobry początek roku, miał miejsce już osiem lat temu! Ale nic nie stracił on na swej aktualności. Głoszona przez bratysławskiego dominikanina „nadzieja wśród klęsk” wciąż podnosi mnie na duchu. Może i Wam się ona przyda w rozpoczynającym się kolejnym Roku Pańskim.

Właściwie wystarczyłoby powiedzieć, że rok 2024 to „Anno Domini”. Wbrew wszystkiemu, co w nim będzie hałaśliwe, kolorowe, bezczelne i pewne siebie, rok ten będzie należeć do Boga. Spójrzmy tylko: nigdy nie było w historii „Roku Szatana”. I nie będzie. Ktoś może co najwyżej na Bożym czasie napryskać w nocy sprayem, że to „czas diabła”. Ale napis rzeczywistości nie czyni. Gdyby ludzie o tym wiedzieli…

Dwa nęcące misteria

Słowacki dogmatyk pokazał nam mapę. Narysowane zostały na niej dwa miasta. Nad bramą pierwszego widnieje napis „Misterium Pietatis”. Tu – wyjaśnił ojciec Jann – mieszka tajemnica pobożności. (…)

Wincenty Łaszewski

Więcej przeczytasz w 1. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [7 i 14 stycznia 2024 R. XXXV Nr 1 (890)], str. 26-27.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *