Jak ptaki – Adam Hlebowicz

Zmierzch starego roku i początek nowego sprzyjają podsumowaniom i prognozom. Myślimy o odbytych podróżach, planujemy kolejne. Z obserwacji ptasich można wyciągnąć ciekawy wniosek: czy zima, czy lato trzeba robić swoje. Warto jednak obserwować to, co się dzieje wokół, żeby ułatwić sobie życie. Niekoniecznie szukając szczęścia gdzieś daleko.

REKLAMA

Patrząc przez okno, wspominam tegoroczne ptaki, które już dawno odleciały gdzieś daleko, jak się ładnie mówi – do ciepłych krajów. Gdzie dzisiaj są dwa młode bociany, które po wielu latach przerwy urodziły się tej wiosny w moich Smolnikach? Z dużą dozą prawdopodobieństwa są w Afryce. Jeśli udało im się dotrzeć na Czarny Kontynent, mogą być zarówno w Egipcie, jaki i w Republice Południowej Afryki. Inne warianty to Sudan, Czad lub Nigeria. Według zawodowych ornitologów coraz więcej ptaków leci bliżej lub nie wylatuje wcale. (…)

Adam Hlebowicz

Więcej przeczytasz w 1. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [7 i 14 stycznia 2024 R. XXXV Nr 1 (890)], str. 5.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *