Na Śląsk, na Śluńsk! – Adam Hlebowicz

Sezon wakacyjny w pełni, ale są pewnie takie osoby, które nie podjęły jeszcze decyzji, gdzie chciałyby spędzić urlop. Tradycyjnie dominują kierunki nadmorskie lub górskie. Niekiedy są to duże miasta: Wrocław, Kraków, Trójmiasto. Niewielu Polaków wskazałoby Górny Śląsk na miejsce udanego urlopu. Bo jak to? Przecież tam jest ogromne zanieczyszczenie, a poza tym co na tym Śląsku robić?

REKLAMA

Tymczasem stolica Śląska robi bardzo wiele, aby zmienić swój wizerunek. Według rankingu Europolis to Katowice są drugim, po Lublinie, najbardziej zielonym miastem w Polsce. Ale żeby się o tym przekonać, trzeba tu przyjechać. Znane daleko poza granicami kraju osiedle Nikiszowiec, które gorąco polecam, prócz równych ciągów zabudowy robotniczej z czerwonej cegły na swoich obszernych podwórkach ma fantastyczne tereny zielone, place dla dzieci, miejsca rekreacyjne. Ten Nikisz, jak go swojsko określają miejscowi, stał się też swoistą elitarną dzielnicą artystów. (…)

Adam Hlebowicz

Więcej przeczytasz w 15. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [23 i 30 lipca 2023 R. XXXIV Nr 15 (878)], str. 5

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *