Daj mi dzieci, by lepiej Cię kochały – Wincenty Łaszewski

Czy i Wam – zwracam się do osób świeckich – wydaje się, że w panteonie świętych dominują ci „po drugiej stronie”? Uważam to za niesprawiedliwe. Dlaczego na liście beatyfikowanych i kanonizowanych są przede wszystkim duchowni? Kalendarze liturgiczne wypełniają wspomnienia zakonników i zakonnic, kapłanów, biskupów, papieży. Podziwiam ich, to oczywiste, ale… nie bardzo mam ich w czym naśladować. Ktoś powie: w miłości do Boga. To prawda, ale ja pytam o codzienne konkrety.

REKLAMA


Nie chroni mnie reguła zakonna, nikt nie gwarantuje mi czasu na modlitwę i teologiczną lekturę. Zresztą nie stanę przy ołtarzu i nie będę pobożnie odprawiał mszy świętej. Ani spowiadał penitentów przez kilkanaście godzin. Nie wybuduję oratorium dla uliczników ani kościoła. Nie pojadę na misje. Nie spędzę życia w klasztornej bibliotece, by na kolanach pisać rozprawy o Bogu.
Nie. Będę wychowywał dzieci, by bardziej kochały Boga niż ja (o tym za chwilę). Będę służył mojej żonie, by była szczęśliwa (i modlił się o jej zbawienie). Zadbam o dom, by niczego w nim nie brakowało (i by nie było niczego, co zbędne). Będę troszczył się o teściową, która na starość robi się coraz bardziej nieporadna (i uciążliwa). A jeśli trzeba będzie wybrać między Dekalogiem a oklaskami, będę żył w ciszy. (…)

Wincenty Łaszewski

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [6 i 13 marca 2022 R. XXXIII Nr 5 (842)]


TUTAJ można zakupić najnowszy (05/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-52022-/1801

UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (05/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-052022PDF-/1802


 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *