5/2022

Ile jest w popiele – Piotr Wojciechowski

Jesteśmy Kościołem. Wszyscy – od noworodków dotkniętych wodą Chrztu – młodzi, starzy, duchowni i świeccy – razem z biskupami i papieżem. W jednym dniu w roku, na początku Wielkiego Postu, Kościół sypie sobie na głowę ziemię. Obrzęd popielcowy jest po…

Daj mi dzieci, by lepiej Cię kochały – Wincenty Łaszewski

Czy i Wam – zwracam się do osób świeckich – wydaje się, że w panteonie świętych dominują ci „po drugiej stronie”? Uważam to za niesprawiedliwe. Dlaczego na liście beatyfikowanych i kanonizowanych są przede wszystkim duchowni? Kalendarze liturgiczne wypełniają wspomnienia zakonników…

Herbaciane smaki i aromaty – Anna Mazurek-Klein

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów świata. Co roku zbiera się aż trzy miliony ton liści herbacianych i uprawia się ją w czterdziestu krajach. Polska znajduje się w pierwszej trójce konsumentów herbaty w Europie, zaraz po Wielkiej Brytanii i Irlandii,…

Przeciwko czerwonemu imperium – Jan Hlebowicz

„Nikt na świecie w ciągu ostatnich czterdziestu lat nie zaszkodził komunizmowi tak jak ten Polak” – mówił o Ryszardzie Kuklińskim szef CIA William Casey w raporcie dla prezydenta USA Ronalda Reagana.

Pod znakiem romantyzmu – Maja Sitkiewicz

Nie bez powodu rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Polskiego Romantyzmu. Dokładnie dwieście lat temu w Wilnie wydano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, tomik poetycki, który wyznaczył początek tej bogatej twórczo epoki.

Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego – ks. Zbigniew Sobolewski

W II niedzielę Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym dniu wspieramy ich naszą modlitwą i jałmużną wielkopostną do puszek. Zebrane środki są przekazywane Dziełu Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski…

Ratowanie świata – Beata Demska

Trudno wyobrazić sobie coś, co lepiej wyraża ideę solidarności wszystkich ludzi na świecie i równocześnie odpowiedzialności za los przyszłych pokoleń, niż idea zrównoważonego rozwoju. Według tej koncepcji podstawą rozwoju powinno być środowisko naturalne, głównym celem – powszechny dobrobyt, a gospodarka…

Widokówka na świętość – ks. Piotr B. Tisler

Po raz pierwszy wziąłem do ręki czterdziestoletnią kopię widokówki, której oryginał napisano i wysłano sto sześć lat temu, jesienią ubiegłego roku. Na jej zewnętrznej stronie widnieje mało romantyczny widok na śluzę w Pelplinie. Samego zdjęcia nie skopiowano, pozostawiono jedynie napis:…

O sensie cierpienia – ks. Janusz Chyła

Jeśli kogoś zainteresował tytuł i przystępuje do lektury tego artykułu z nadzieją, że uzyska wyczerpującą odpowiedź na pytanie o sens cierpienia, to informuję, że tak nie będzie. Choć cierpienie w wymiarze indywidualnym i społecznym, a także fizycznym, psychicznym i duchowym…