Herbaciane smaki i aromaty – Anna Mazurek-Klein

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów świata. Co roku zbiera się aż trzy miliony ton liści herbacianych i uprawia się ją w czterdziestu krajach. Polska znajduje się w pierwszej trójce konsumentów herbaty w Europie, zaraz po Wielkiej Brytanii i Irlandii, i w pierwszej światowej dziesiątce. Przeciętny Polak wypija średnio półtorej filiżanki herbaty dziennie.

REKLAMA


Początki herbaty są równie niejasne jak początki kawy. Setki, a nawet tysiące lat temu pochodzenie napoju próbowano wyjaśnić za pomocą fantastycznych opowieści.

W świecie herbacianych legend
Bohaterem najbardziej znanej legendy jest chiński cesarz Shen-Nong, który rzekomo odkrył właściwości herbaty w 2737 roku p.n.e. Gdy władca wypoczywał w ogrodzie, pijąc przegotowaną wodę, porwany przez wiatr liść krzewu herbacianego wylądował w jego filiżance. Cesarz skosztował naparu i natychmiast się w nim zakochał. W Chinach napój szybko zyskał popularność, wobec czego w całym kraju zaczęto zakładać plantacje herbaty. W IX wieku herbata zawędrowała do Kraju Kwitnącej Wiśni. Z kolei do Europy sprowadzili ją w XVII wieku holenderscy i portugalscy kupcy. Na polskich stołach herbata pojawiła się niespełna dwieście lat temu. (…)

Anna Mazurek-Klein

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [6 i 13 marca 2022 R. XXXIII Nr 5 (842)]


TUTAJ można zakupić najnowszy (05/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-52022-/1801

UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (05/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-052022PDF-/1802


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *