Na pustyni odnajdujemy Boga – rozmowa z s. Joanną Hertling z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich

W sercu największego polskiego miasta, przy węźle komunikacyjnym i jednej z głównych ulic stolicy w cichości żyją i pracują siostry i bracia ze Wspólnot Jerozolimskich. Przy zachowaniu wszelkich reguł życia monastycznego są otwarci na świeckich. O istocie ich działania i pustyni miast z s. Joanną Hertling z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich rozmawia Patrycja Michońska-Dynek.

REKLAMA


– Jak co roku 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego – obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. Czym właściwie jest życie konsekrowane?
– To życie osób, które zakorzenione w chrzcie świętym, w sposób szczególny poświęcają się Bogu, swoim braciom i siostrom. Dzieje się to w przeróżnych formach, na przykład w instytutach zakonnych, instytutach życia apostolskiego, w zgromadzeniach czynnych czy instytutach świeckich. Dziewice konsekrowane oraz eremitów i eremitki charakteryzuje pragnienie całkowitego oddania swojego życia temu, co najważniejsze, do czego każdy człowiek jest zaproszony i do czego tęskni – zjednoczenia z Bogiem i służbie braciom. Miłowaniu Boga przez służenie ludziom.

– Gdzie w tych formach umiejscowić Wspólnoty Jerozolimskie?
– Jest to instytut życia zakonnego o charakterze monastycznym. Czyli wpisujemy się w tradycję mnichów i mniszek – najstarszej formy życia zakonnego wywodzącej się jeszcze z pustyni, kiedy człowiek wyrzekał się siebie i żył w ascezie. (…)

Więcej przeczytasz w 3. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [6 i 13 lutego 2022 R. XXXIII Nr 3 (840)]


TUTAJ można zakupić najnowszy (03/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-32022-/1790

UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (03/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-032022PDF-/1791


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *