Święta ze Sieny – Wincenty Łaszewski

Urodziła się podczas wybuchu zarazy w Sienie we Włoszech 25 marca 1347 roku. Kiedy w mieście panowała czarna śmierć, do jednego z ubogich sieneńskich domów przyszło nowe życie. Pojawiło się jak nadzieja na inny, lepszy czas. Jak miał on być jednak lepszy, skoro jeśli nie epidemia, to jej siostra – wojna – zbierała swoje żniwo? Ta była poniekąd gorsza, ponieważ pozostawała wśród ludzi niemal bez przerwy.

REKLAMA


Co więc miało wnieść nowo narodzone dziecko w ten ludzki świat, ścigany przez śmierć? Po trzydziestu trzech latach wszyscy znali już odpowiedź. Katarzyna przyniosła pokój, a z nim ład społeczny i zwyczajną ludzką dobroć. I uleczyła Kościół. To była jej misja.

„Podpalisz świat”
To, że Pan czegoś od niej chce, odkryła już w siódmym roku życia. Uważała, że Bóg wybrał ją do życia, które… właśnie prowadzi. „Wybranie” nie oznaczało „wyjęcia” jej z kręgu, w którym była. Chodziło o nadanie temu samemu życiu, które dotychczas prowadziła, tak nowego sensu, że „to samo” stało się „zupełnie inne”. Inne, bo nasączone świętością. (…)

Wincenty Łaszewski


Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [18 i 25 kwietnia 2021 R. XXXII Nr 8 (819)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (8/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-82021/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *