Z ciemności do światła – brat Théophane

Światło i ciemność są dwiema rzeczywistościami fizycznymi, do których zwykle się odwołujemy, by symbolicznie wyrazić dobro i zło.

REKLAMA


W świecie, w którym żyjemy, gdzie wzrasta liczba pojawiających się konfliktów, a wraz z nimi prób pojednania, wydaje się, że dobro i zło ze sobą współistnieją i jakby się równoważą. Dlatego też myśl współczesna jest nośnikiem poglądu, zgodnie z którym dobro i zło to dwie jednostki bytowe, dwie siły, dwa równe sobie bóstwa. Zarazem jakby nie widać możliwości przełamania tej dwubiegunowości.
Nie taka jednak jest wizja biblijna. Jeśli istota ludzka rodzi się naznaczona ciemnościami grzechu, to kierunek ma wyznaczony – jako zraniona grzechem pierworodnym wezwana jest do światła, do życia jako dziecko światłości. Opowiadanie o niewidomym Bartymeuszu (Mk 10,46–52) dobitnie przypomina o owym przejściu z ciemności do światła. Istnieje tu jakieś „przedtem” i „potem”. Nie ma sytuacji dwuznacznej. Udajmy się więc w drogę do Jerycha, by spotkać tego żebraka, który stał się uczniem. (…)

brat Théophane


Więcej przeczytasz w 25. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [12 i 19 grudnia 2021 R. XXXII Nr 25 (836)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (25/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-252021/287

Fot. Pixabay


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *