Święty Kościół Grzeszników – ks. Janusz Chyła

Wyznając wiarę mówimy, że Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Przyjrzyjmy się tej jego świętości. Co tę świętość przysłania? Jakie wyzwania przed Kościołem stawia Jezus Chrystus i współczesny świat?

REKLAMA

Słowo Kościół ma wiele znaczeń. Pierwsze skojarzenia mamy z miejscem, w którym gromadzimy się na modlitwę i sprawowanie liturgii. Ale nie jest to jedyne, a z pewnością nie najważniejsze znaczenie tego słowa. Czym więc jest Kościół? Po głębszym namyśle trzeba raczej zapytać: kim jest Kościół? Papież Jan Paweł II w czerwcu 1999 roku powiedział w Pelplinie: „Kościół to Chrystus żyjący w nas wszystkich”. Nie jest więc tylko jedną z wielu ludzkich organizacji. Jest rzeczywistością obecną w tym świecie, ale nie z tego świata. Bez wiary nie sposób go zrozumieć. A sama socjologia nie jest w stanie do końca go opisać.
Kościół jest ze swej natury Boży i zarazem ludzki, niebieski i ziemski, duchowy i cielesny, widzialny i niewidzialny. Wywodzi się z Bożej miłości, jest jej głosicielem i pielgrzymuje przez ten świat ku spełnieniu w wieczności. Jest żywym organizmem w wielości charyzmatów i komplementarnych powołań. (…)

ks. Janusz Chyła


Więcej przeczytasz w 24. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [29 listopada i 6 grudnia 2020 R. XXXI Nr 24 (809)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (24/2020) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-242020/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *