Codzienna modlitwa Polaka

Przeżywamy wyjątkowy rok – setną rocznicę odzyskania niepodległości po stu dwudziestu trzech latach zaborów. W obchody tej wyjątkowej rocznicy włączają się różne środowiska, a my zachęcamy do modlitwy za ojczyznę. Z ks. prałatem Zbigniewem Krasem, kapelanem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, rozmawia Patrycja Michońska-Dynek.

REKLAMA

– Program obchodów rocznicy odzyskania niepodległości jest bardzo bogaty. Chętnie uczestniczymy w piknikach, wystawach, uroczystościach patriotycznych… A czy pamiętamy, by modlić się za ojczyznę?

– Jestem przekonany, że tak. Rodzą się tylko pytania: ile? Czy wystarczająco dużo? Ilu z nas to czyni? W wielu miejscowościach od lat organizowane są nabożeństwa za ojczyznę. Pamiętam ze swojego dzieciństwa, z czasów powstającej Solidarności, z czasów ks. Jerzego Popiełuszki, że modlitwa za ojczyznę przyjmowała przeróżne formy. Pamiętam choćby czasy pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, w których uczestniczyłem lub które organizowałem – wtedy modlitwa za ojczyznę była bardzo akcentowana i przez ogół narodu traktowana była bardzo poważnie.

– Ale wtedy wszyscy modliliśmy się o ojczyznę wolną i niepodległą, a dzisiaj już takiego wołania nie potrzeba.

– Rzeczywiście, wołaliśmy: „racz nam wrócić Panie”. A potem, kiedy wielu zauważyło, że mamy już wolną ojczyznę, to ta modlitwa osłabła. (…)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *