23/2018

Gdzie oni są?

Wychodzą z domu, i ślad po nich się urywa. Nie ma żadnych informacji – ani od nich, ani o nich. Dni mijają, a przeraźliwa cisza trwa. Każdego roku policja odnotowuje około 19,5 tysięcy zaginięć Polaków, w kraju i za granicą. Ludzie giną bez względu na wiek,…

Gęsina na św. Marcina

W historii naszego kraju gęś była zawsze symbolem polskiego krajobrazu i… rarytasem w kuchni. Początki hodowli i przyrządzania tego smacznego mięsa sięgają XVI wieku.

Hospicjum to też życie

1 października 2018 r. w Kartuzach ruszyła oczekiwana od kilku lat budowa hospicjum stacjonarnego. Według kosztorysów cała inwestycja – budowa i wyposażenie – ma kosztować 24 miliony. – Jesteśmy gotowi podjąć to wyzwanie – mówi ks. Marek Trybowski, proboszcz parafii…

JAKUB I ASIA

Jakub miał 15 lat, gdy zdecydował się wystąpić w obronie prawdy w swojej szkole. Szkoła jest katolicka, przynajmniej z nazwy, bo uczą się w niej wyznawcy wszystkich religii, także islamu i judaizmu. O co poszło?

KOŁYSANKA WOLNOŚCI

Musimy nieustannie przypominać – sobie i kolejnym pokoleniom – że wolność nie jest dana raz na zawsze i w historii wielokrotnie była odbierana różnym narodom, grupom społecznym i religijnym, jednostkom. Bądźmy czujni, bo wolność jest krucha i delikatna. Należy ją…

Mała Polska w wielkim świecie

Greenpoint – najbardziej wysunięta na północ dzielnica Brooklynu w Nowym Jorku jest drugim po Chicago największym skupiskiem Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Dzielnica ta nazywana jest Little Poland czyli Mała Polska. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przyjechała tam największa grupa…

Prawdziwa korona Jezusa Chrystusa

Od 1925 roku obchodzimy wprowadzoną przez papieża Piusa XI liturgiczną uroczystość Jezusa Chrystusa – Króla Wszechświata. Mimo że pojęcie króla jest głęboko zakorzenione w tradycji hebrajskiej i w Starym Testamencie, znaczenie, które nadaje mu Jezus Chrystus, jest zupełnie nowe.

Sposób na jesienną deprechę

Nawet podczas szarej i mokrej pory roku mamy kulinarne imprezy. Cieszą mnie te spotkania. Tam zawsze można znaleźć coś dobrego i kolorowego do jedzenia.

Świętość w uśmiechu

Dlaczego świętość wydaje się dziś nieatrakcyjna i dlaczego temat ten wywołuje zażenowanie u samych wierzących? Nasze wyobrażenie o świętości jest często dalekie od jej prawdziwego obrazu.

Zbrodnia Pomorska 1939, czyli zapomniane ludobójstwo

W pierwszych miesiącach II wojny światowej na Pomorzu zamordowano ok. 30 tys. osób. To sześć razy więcej niż w Generalnym Gubernatorstwie. Mimo tak dużej skali krwawe wydarzenia z jesieni 1939 r. nie funkcjonują dziś w świadomości Polaków.