18/2017

Agrest na naszym stole

Kolorowa różnorodność z naszych ogrodów cieszy zarówno oko, jak i duszę, a świeżo zebrany agrest i porzeczki smakują jak nigdy – wszystkie te skarby natury są dobrodziejstwem dla naszego zdrowia.

Chłopcy umierali jej na rękach

Co roku wraz z dźwiękiem syren włączanych na pamiątkę godziny „W” odżywa spór o Powstanie Warszawskie. „Czym było?” − pytają historycy, dziennikarze, artyści. Bezsensowną rzezią, zbiorowym samobójstwem czy raczej bohaterską ofiarą na rzecz niepodległej Polski?

Idźcie i głoście

W tym roku odbyła się już XXVI Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Dla Polaków to szczególnie wyjątkowe miejsce. Bo pielgrzymując do niego, zawsze możemy powiedzieć, że idziemy do domu naszej Matki i Królowej.

Jerozolima – z daleka i z bliska

Jerozolima jest niezwykła i wyjątkowa nie tylko dlatego, że jest Świętym Miastem, ale także dlatego, że jest jednocześnie Wschodem i Zachodem, Europą i Azją. Spotykają się tu ze sobą oko w oko wiek XIX z XXI, a przez głowy i serca jej mieszkańców przebiega granica w dramatyczny sposób…

Niedzielne kazania

Po formie wygłaszanego kazania możemy coś powiedzieć o człowieku, który to czyni. Na przykład: skąd pochodzi, jakie ma wykształcenie, czy jest pracowity lub nie.

Od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie

Słowa Suplikacji przypominają o największych nieszczęściach, jakie mogą spotkać człowieka. Wprawdzie owo powietrze pierwotnie oznaczało epidemię, a przede wszystkim zarazę morową, ale dziś można je odnieść do klęsk żywiołowych, takich jak wichury i burze.

Pomoc potrzebna natychmiast

Śmierć pięciu osób, ogromne straty materialne w wielu domach, gospodarstwach rolnych i lasach to skutki nawałnicy, która przeszła w nocy z 11 na 12 sierpnia między innymi przez teren naszej diecezji. Caritas Diecezji Pelplińskiej zbiera środki na rzecz poszkodowanych. Potrzebna…

Sanktuarium cierpliwego Boga

Figurka Matki Bożej Aparecida ma zaledwie 40 centymetrów wysokości, a zbudowano dla niej największą świątynię tuż po bazylice watykańskiej. Znajduje się ona w odległości 4 godzin jazdy samochodem od Rio de Janeiro – niewiele to jak na odległości w tym kraju. Ale…

Sukces wyrysowany jednym palcem

Mariusz Kędzierski, dwudziestotrzyletni artysta ze Świdnicy, chociaż urodził się z chorobą genetyczną rąk, czerpie z życia pełnymi garściami: wystawia swoje prace w Polsce i za granicą, objechał Europę, rysując na ulicach największych miast, a obecnie przygotowuje się do wystawy w Nowym Jorku. Jego sława rośnie na…

Świętować czy pokutować?

Wielkimi krokami zbliża się precyzyjna data obchodzonej już od jakiegoś czasu rocznicy 500-lecia Reformacji. Za jej początek (31 października 1517 roku) przyjmuje się bowiem dzień ogłoszenia przez Marcina Lutra słynnych „95 Tez”, będących zaproszeniem do dysputy na temat nieprawidłowości w teologii…