Świętować czy pokutować?

Wielkimi krokami zbliża się precyzyjna data obchodzonej już od jakiegoś czasu rocznicy 500-lecia Reformacji. Za jej początek (31 października 1517 roku) przyjmuje się bowiem dzień ogłoszenia przez Marcina Lutra słynnych „95 Tez”, będących zaproszeniem do dysputy na temat nieprawidłowości w teologii i praktyce ówczesnego Kościoła zachodniego (szczególnie praktyki handlu odpustami, ale nie tylko).

REKLAMA

Brak jakiejkolwiek reakcji na to zaproszenie skłoniło doktora Marcina do dalszych kroków, mających na celu odnowę Kościoła. Korzystając z niedawno wynalezionej techniki druku, rozpoczął publikowanie swoich przemyśleń, zapraszając do szerokiej, ogólnokościelnej debaty nad uzdrowieniem sytuacji. Okoliczności polityczne, kulturowe, ekonomiczne i religijne spowodowały, że dalsze wypadki potoczyły się niekoniecznie zgodnie z pierwotnym zamysłem i wolą Lutra w kierunku rozłamu w Kościele zachodnim.

Ta bardzo „okrągła” rocznica Reformacji wzbudza od kilku lat dyskusję o tym, jak ją obchodzić. Mówiąc w skrócie: „świętować czy pokutować”? (…)

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *