5/2016

Duchowa izba przyjęć

Chcą być dostępni dla ludzi nie tylko w kościele czy w konfesjonale. By wyjść bliźniemu naprzeciw ofiarowują swój wolny czas, trud, nieprzespane noce. Przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę księża posługujący w pogotowiu duchowym dyżurują przy telefonie.…

Historyczne spotkanie

Z ogromnym zainteresowaniem 12 lutego 2016 r. cały świat oglądał i wsłuchiwał się w historyczne spotkanie zwierzchnika Kościoła rzymsko-katolickiego, papieża Franciszka, i zwierzchnika Cerkwi Rosyjskiej, patriarchy Cyryla.

Inka – „Wyklęta Bohaterka”

Sanitariuszka V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, ofiara komunistycznego terroru. W grypsie z więzienia przesłanym siostrom napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”. Zabita strzałem w głowę przez dowódcę plutonu egzekucyjnego z KBW.

ŁAZARZ – SYMBOL NOWEGO ŻYCI

Pomocą i inspiracją do lepszego przeżycia Roku Miłosierdzia może stać się rzeźba „Wskrzeszenie Łazarza”, która znajduje się w Karpaczu. Łazarz jest nadzieją dla każdego, kto z trudem otwiera się na dar nowego życia.

Między ciszą a ciszą…

Współczesna kultura upodobała sobie mowę, rozmiłowała się w słowach. Dziennie wypowiadamy ich setki, jeśli nie tysiące. Brzmią niekiedy jak fałszywa nuta, dotykają jak sztylet serce, są też jak plaster miodu, ale i zobowiązują.

Nasi bracia mniejsi

Jest takie miejsce na ziemi, gdzie zwierzętom żyje się jak u Pana Boga za piecem – to przytulisko w Sulminie. Obecnie przebywa tam pięćdziesiąt psów, tyle samo kur, szesnaście kóz, siedem królików, cztery koty i jedna świnia Raćka – wszystkie…

Niezłomni żołnierze

Nie mieli szansy na normalne życie w powojennej Polsce, zostali wyklęci za życia. Mimo że niektórzy próbowali przystosować się do realiów Polski Ludowej, nie pozwolono im na to.

ROK 1916

Adam Chmielowski i Henryk Sienkiewicz byli równolatkami, zmarli także w tym samym roku – równo sto lat temu.

STARY ZEPSUTY CZŁOWIEK

Domy starców gromadzą ogromną liczbę tych osób, które są niemal anonimowe. Relacje z rodziną zanikają, a personel nie jest w stanie poznać starców i nawiązać z nimi jakichkolwiek relacji. To bardzo smutna sytuacja…

Z ziemi egipskiej

Tytuł może sugerować, że w tym felietonie będę wyprowadzał Żydów z niewoli i zajmę się fenomenem manny. Innym razem. Po prostu chcę zwinąć Egipcjanom ich fajną zupę.