Powiedz: ma-ma

REKLAMA

Zazwyczaj pierwsze słowo wypowiadane przez dzieci na całym świecie to właśnie „mama”. Dzieje się tak nie bez przyczyny. O wyjątkowej roli matki w życiu każdego człowieka opowiada Karina Mucha, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, w rozmowie z Mają Przeperską.

 

– W zeszłym roku amerykański magazyn National Geographic za najbardziej wpływową kobietę

 

na świecie uznał Maryję, która przede wszystkim była Matką Jezusa.

– To przecież ona pozwoliła mu być tym, kim miał się stać. Myślę, że wielkie znaczenie ma to, że Maryja przyjęła swoje dziecko z wielką radością, pokojem, nie pytając o nic więcej. W sytuacji dla niej bardzo trudnej i niewygodnej przyjęła swoją rolę z całą otwartością. Matka Jezusa jest tą osobą, która najpiękniej, najpełniej – z punktu widzenia psychologicznego – potrafiła budować więź, która jest podstawą naszego zdrowia, dobrostanu, pewności, że jesteśmy kimś w świecie, że mamy po co żyć.

Jeżeli na samym początku zostanie to zaburzone, zabraknie bliskości, czułości i miłości, niezwykle trudno ten dystans potem nadrobić. Dawanie miłości jest budowaniem przywiązania i tworzeniem więzi, czyli poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Maryja jako ta wpływowa kobieta najpełniej potrafiła to zrealizować. Bezwarunkowa miłość powoduje także dalsze konsekwencje, dzięki niej właśnie dziecko może się rozwijać. I tu doskonały przykład Jezusa – mógł być tym, kim chciał czy też miał być. Mało tego – matka poprzez prawdziwe budowanie więzi pozwala osobie przywiązanej na to, żeby robiła to, co jest dla niej ważne, nawet w sytuacji, kiedy nie zawsze to rozumie, nie zawsze się na to zgadza i w pełni akceptuje. Zatem Maryja miała jeszcze jedno bardzo ważne zadanie, które pięknie zrealizowała. Potrafiła pozwolić swojemu synowi się od niej oderwać. A to jest bardzo trudne dla każdej matki. (…)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *