7/2016

BEZ KRZYŻA PUSTO

Zastanawiam się, co mogłoby być symbolem chrześcijaństwa zamiast krzyża lub co byłoby, gdyby symbolu krzyża w ogóle zabrało?

Bóg dał mi kopa w górę

Życie boleśnie ją doświadczyło. Najpierw straciła jednego syna, drugi – Jaś – znany polarnik i podróżnik uległ ciężkiemu wypadkowi. Jednak, jak twierdzi Urszula Mela w wywiadzie z Patrycją Michońską-Dynek – nie ma w życiu doświadczeń, które są z gruntu złe.

Czy świeccy mogą błogosławić?

Do Redakcji Pielgrzyma! Wiem, że duchowni są szafarzami sakramentów w Kościele i udzielają błogosławieństw. Zastanawiam się jednak, czy błogosławić mogą także świeccy? Czy ważne jest na przykład błogosławienie narzeczonych przez rodziców przed ich wyjazdem do kościoła na ceremonię zaślubin?

Dziękujemy za kolejny rok

Minął trzeci rok pontyfikatu papieża Franciszka, a my ciągle jesteśmy zaskoczeni odwagą, świeżością i przenikliwością jego słów i działań. Dziękujemy i jesteśmy otwarci na nowe treści i zadania.

Jaja po szkocku

Na pierwszy rzut oka ta potrawa ma niewiele wspólnego ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Pozory mylą. Przekonacie się. I mam nadzieję, że zagości ona na waszych stołach.

Klucz do szczęścia

Jak być szczęśliwym człowiekiem? Co robić, by osiągnąć szczęście? Gotowej recepty nie ma, bo szczęście to w rzeczywistości kwestia wyboru i może być udziałem każdego z nas, jeśli pozwolimy zagościć radości i pozytywnym myślom w naszym umyśle.

Miłosierny ojciec

Papież Franciszek w Wielki Czwartek umył nogi uchodźcom w jednym z ich ośrodków zlokalizowanych w Rzymie.

Radość o poranku

Owego pamiętnego dnia Piłat zapytał: „Cóż więc złego uczynił?” (Mk 15, 14). Nie padła żadna odpowiedź. Podburzony przez arcykapłanów tłum krzyczał jednak jeszcze głośniej: „Ukrzyżuj Go!” (Mk 15, 14).

Serce domu

Może być świadkiem niecodziennych spotkań i najdłuższych rozmów. To dzięki kuchni – pełnej ciepła, zapachów i zwierzeń – nawet najmniejsze mieszkanie staje się bezpieczną przystanią. To w niej, jak w soczewce, skupia się i kształtuje rodzinne życie oraz bije serce…

Wiara zawarta w pieśni

Jaka jest wiara Polaków, która kształtowała się na przestrzeni setek lat i trwa do dziś? Wiele na ten temat można się dowiedzieć, wsłuchując się w polskie barokowe pieśni tradycyjne, które znalazły się na płycie „Requiem ludowe”, autorstwa grupy Kwadrofonik i…

Wszystkie nasze lęki

Z pewnością wielu z nas pamięta bohaterkę powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” Martę Korczyńską, wiecznie zaganianą i zgorzkniałą postać. Całe jej życie zapełniała służba innym – jak najlepsza pani domu troszczyła się o dwór