19-2012

Apetyt na wekowanie

Z czysto ekonomicznego punktu widzenia ślęczenie w kuchni nad przygotowywaniem przetworów z sezonowych owoców i warzyw nie ma dziś uzasadnienia. Wiele darów natury dostępnych jest w sprzedaży przez okrągły rok, a sklepowe półki uginają się pod ciężarem słoików, puszek, butelek…

Czy to już kryzys?

Kryzys gospodarczy jest zjawiskiem załamania się równowagi pomiędzy podażą a popytem na dobra i usługi. Kryzys – jak go charakteryzują naukowcy – występuje cyklicznie i dzieli się na trzy fazy: powolne eskalowanie niekorzystnych zdarzeń na rynku, załamanie i recesja, wychodzenie…

Głos Boga w człowieku

Sumienie to rodzaj zmysłu moralnego, który prowadzi nas do rozpoznawania, co dobre, a co złe (…) jakby wewnętrzne oko, duchowa zdolność widzenia, która prowadzi nasze kroki na drodze dobra (Jan Paweł II, O pojednaniu i pokucie).

Głowa… pełna witamin

Dobrze znana z dzieciństwa rymowanka “Kapusta – głowa pusta” – mija się dziś z prawdą. Popularne warzywo, towarzyszące nam przez cały rok, jest naprawdę zdrowe i smaczne.

Tajemniczy święty

Ojciec Pio z Pietrelciny znany jest na każdym kontynencie. Postać ta nieustannie nas zachwyca heroicznością swoich cnót. Jego skromne życie upływające w umiłowaniu Pana Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, ciągle nas czymś porusza i nieustannie pozostawia wiele do odkrycia.

W czasach niewiary

W Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie w niedzielę, 9 września zgromadziło się ponad 15 tysięcy wiernych na dorocznych uroczystościach odpustowych z okazji święta Narodzenia NMP. Mszy św. w miejscu cudu z 1378 roku przewodniczył administrator diecezji pelplińskiej biskup Wiesław Śmigiel.