Dzień powszedni 3 tyg. wielkanocnego (09.05.2019, Czwartek)

Czytania: Dz 8,26-40; Ps 66 (65), 8-9. 16-17. 19-20 (R.: por. 1b); J 6,51ab; J 6,44-51.

REKLAMAW dzisiejszej Ewangelii Jezus wyjaśnia swoje boskie posłannictwo i płynące z niego korzyści dla tych, którzy uwierzą w Niego. Jezus, jako Chleb żywy, posiada moc dającą życie. Aby jednak mógł komuś to życie dać, musi być spełniony warunek. Tym warunkiem jest wiara osoby, która ma zostać obdarowana życiem.
Wiara nie jest zwykłą zasługą człowieka, ale darem Bożym. Bóg zaś udziela go tylko tym, którzy są otwarci na słowo Boże. Uległych Jego słowu prowadzi do Jezusa. Upór ludzki jednak może przeciwstawić się działaniu Bożemu. Ci, którzy przez działanie Boże przychodzą do Jezusa, nie zostaną nigdy odrzuceni. Przeciwnie, Jezus daje im w darze prawdziwe życie, tak w chwili obecnej, jak i w wieczności.
Jezus, spełniając wolę Ojca, oddaje swoje życie, abyśmy mogli uwolnić się od grzechu i przejść do życia zjednoczonego w miłości z Nim i z Jego Ojcem. To zjednoczenie dokonuje się przez spożywanie Chleba, który daje Jezus, a którym jest On sam. Dziś nazywamy ten Chleb Chlebem eucharystycznym. Jest to Chleb żywy, ponieważ jest nim Ciało i Krew zmartwychwstałego i uwielbionego Jezusa. Gdy spożywamy ten Chleb z wiarą i czystym sercem, wówczas dotyka nas zapewnienie samego Jezusa, że już jest w nas życie wieczne. Nasze uczestnictwo w Eucharystii jest celebracją nowego, niezniszczalnego życia.


Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2012

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *