Dzień powszedni, albo Św. Klemensa I – papieża i męczennika, albo Św. Kolumbana – opata (23.11.2022, Środa)

Liturgia słowa: Ap 15, 1-4; Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 7-8. 9 (R.: por. Ap 15, 3b); Ap 2, 10c; Łk 21, 12-19.

REKLAMA

(Łk 21, 12-19 – z Biblii Tysiąclecia)

MOWA O ZBURZENIU JEROZOLIMY I PRZYJŚCIU CHRYSTUSA

Zniszczenie świątyni

5 Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: 6 «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?»

Początek boleści

8 Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: “Ja jestem” oraz: “Nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». 10 Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. 11 Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

Rozważanie:

Świątynię, o której mowa w Ewangelii budowano przez dziesiątki lat. Wielu wierzyło, że co do piękności i wielkości rywalizowała ze świątynią zbudowaną przez Salomona. Świątynia ta została zburzona doszczętnie w 70 roku po Chrystusie, w czasie tłumienia powstania żydowskiego przez Wespazjana.
Dzisiejsza Ewangelia przez wielu rozumiana jest jako zapowiedź końca świata. Kiedy będzie koniec świata? Niestety, Pismo Święte nie daje odpowiedzi na to pytanie. Na przestrzeni wieków było wiele proroctw o końcu świata. Również dziś ich nie brakuje. Wielu ludzi swoje „proroctwa” wypowiada na ulicach miast, w miejscach kultu, a także w różnych publikacjach.
Jezus ostrzega nas, abyśmy nie dali się zwieść tym przepowiedniom. Radą Jezusa jest to, byśmy przeżywali nasze życie w jak najlepszy sposób. Powinniśmy w każdym czasie być przygotowani na Jego przyjście. Lepiej jest wypełniać nasze obowiązki chrześcijańskie każdego dnia, niż tracić czas na słuchanie apokaliptycznych przepowiedni lub wyjaśnień katastroficznych wydarzeń i siać panikę wokół siebie. Koniec życia na tym świecie nastąpi dla każdego z chwilą śmierci. Nie znamy jednak jej godziny, tak jak nie znamy czasu końca świata. Jedynie Bóg to wie. Pozostawmy zatem Jemu troskę o to. Dla nas nie jest ważna znajomość czasu, ważne jednak jest, abyśmy w każdej chwili byli przygotowani na spotkanie z Bogiem.

Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2013

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *