Zapraszam Czytelników „Pielgrzyma” na cykl katechez na temat uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Dobre uczynki to temat wciąż aktualny. Ufam doświadczeniu, mądrości i wyczuciu ludzkich potrzeb, którymi charakteryzował się śp. ksiądz poeta Jan Twardowski. W wierszu „Do kaznodziei”, napisanym jakby na „naszą okazję” (bo mowa w nim i o rekolekcjach, na które uczęszczamy w Wielkim Poście, i o wiośnie, która właśnie się zaczęła), zawarł on pewną radę dla kaznodziei:
Na rekolekcjach nie strasz śmiercią, bo po co?
Za oknami bór pachnie żywicą, pszczoły
z pasiek się złocą
(…)
Nie o śmierci mów z ambony – o życiu
O żonie szukającej z lampą w ręku
Igły zagubionej w ciemny wieczór,
Żeby mąż nie miał skarpet podartych –
Wczesnej wiosny na piętach nie czuł
Jak najwięcej o dobrych uczynkach,
O gościnnych domach, poświęceniu,
O Jezusie na naszych ołtarzach
Tak samotnym w każdym Podniesieniu (…)
Ks. Jan Twardowski, świadom tego, co szczególnie może przysłużyć się do wzrostu w wierze ludziom dzisiejszych czasów, radzi: „jak najwięcej o dobrych uczynkach”. Jak echo wtóruje mu głos innego człowieka, którego doświadczenie życiowe, kontakt z ludźmi i znajomość ludzkich spraw też wydaje mi się godna zaufania. Jest nim śp. Jan Kobuszewski, wybitny polski aktor. W rozmowie z ojcem R. M. Łukszukiem, mówiąc o swoim zmaganiu z chorobą nowotworową i o 21 latach przeżytych od jej wykrycia, Kobuszewski dodał: „im dłużej żyjemy, tym więcej starajmy się uczynić przez ten czas dobra, bo nasze życie czemuś i komuś służy” (Jan Kobuszewski, „Patrzę w przyszłość (i w przeszłość) z uśmiechem i radością…”). Decydującym jednak dla nas głosem niech będzie życzenie papieża Franciszka; życzenie, które płynie z głębi jego serca, wypowiedziane w momencie ogłoszenia Roku Miłosierdzia: „Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie przemyśleli podczas Jubileuszu uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha”.
Dlaczego warto rozmyślać na temat uczynków miłosierdzia względem ciała i względem ducha? Papież Franciszek wyszczególnił przyczyny, dla których ważną sprawą w naszych czasach jest sumienne zastanowienie się nad tą, wydawałoby się, oczywistą sprawą. Możemy wyczuć w słowach papieża niepokój, że może te „oczywiste” sprawy nie są już niestety takie oczywiste. Papież napisał, że zastanowienie się nad uczynkami miłosierdzia będzie „sposobem na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także umożliwi nam coraz głębsze wejście w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani dla Bożego miłosierdzia. Przepowiadanie Jezusa przedstawia te uczynki miłosierdzia, abyśmy mogli poznać, czy żyjemy jak Jego uczniowie, czy też nie. (…) Nie możemy uciec od słów Pana, gdyż to na ich podstawie będziemy osądzeni…” (Bulla Misericordiae vultus, 15). Tak oto słowa papieża Franciszka zawierają wiele konkretnych pytań, jakie trzeba sobie postawić, myśląc o uczynkach miłosierdzia.
ks. Dariusz Drążek
„Pielgrzym” [16 i 23 kwietnia 2023 R. XXXIV Nr 8 (871)], str. 9
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.