Licheń: Jubileuszowe Spotkania Trzeźwościowe

„Zatroszcz się o siebie” – to temat Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych, które po raz 30. odbędą się w licheńskim sanktuarium. Jubileuszowe spotkanie zaplanowano tradycyjnie w ostatni lipcowy weekend. Data jest nieprzypadkowa – wypada w przeddzień miesiąca trzeźwości, sierpnia. Od trzech dekad tysiące osób z całej Polski przyjeżdżają do Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, by dziękować i prosić o łaskę trzeźwego życia.

REKLAMA

Trzeźwość kojarzona jest zazwyczaj z niespożywaniem alkoholu, tymczasem gama współczesnych uzależnień jest bardzo szeroka. Na Spotkania Trzeźwościowe zaproszeni są wszyscy, którzy doświadczyli jakiegokolwiek rodzaju nałogu czy zniewolenia. Mogą się w nie uwikłać zarówno kobiety jak i mężczyźni, dorośli i dzieci. Istnieją także współuzależnienia, w przypadku których osoby uzależnione z naszego otoczenia, ograniczają naszą wolność.

Organizatorzy zaplanowali mityngi dla: Anonimowych Alkoholików, Narkomanów, Hazardzistów, Nikotynistów, Jedzenioholików, Uzależnienionych od Seksu i Miłości oraz Krewnych i Przyjaciół Alkoholików Al-Anon, Dorosłych Dzieci Alkoholików/Dzieci z Domów Dysfunkcyjnych (DDA/DDD) oraz Grupy Rodzinne NA, a także Anonimowych Depresantów, Seksoholików czy Przemocowców. Mityngi są otwarte, poza jednym, Alateen skierowanym do Dzieci Alkoholików.

Ponadto odbędzie się Mityng AA w języku ukraińskim, Mityng Wspólnoty św. Jakuba – 12 Kroków dla Chrześcijan. Będzie można także porozmawiać z osobami ze Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR. W tym czasie wolontariusze Licheńskiego Centrum Pomocy będą do dyspozycji pielgrzymów. Można będzie porozmawiać na żywo, także z psychologiem. Wolontariusze wysłuchują, ale też kierują do placówek lub wspólnot w miejscu zamieszkania danej osoby.

Jubileuszowy „Mityng pod gwiazdami” rozpocznie się w piątek Koronką do Miłosierdzia Bożego (bazylika górna, godz. 15.00), po której w sali Całunu Turyńskiego (bazylika dolna) będzie można wysłuchać konferencji biblijnej „Jak kochać samego siebie?”. Pierwsze mityngi odbędą się już w piątkowy wieczór. Na sobotni poranek zaplanowano już tradycyjnie Drogę Krzyżową (godz. 9.30). Podczas nabożeństwa, w którym tysiące osób modli się idąc ścieżkami sanktuarium, można będzie usłyszeć poruszające świadectwa osób, które podniosły się z upadku uzależnienia.

Oficjalne otwarcie 30. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych nastąpi o godz. 11.30 na scenie przed bazyliką. Od kilku lat za zasługi dla trzeźwości wręczana jest wtedy statuetka „Pelikana”. Według legendy jest to ptak karmiący swoje dzieci własną krwią. Nagradzani są nią zaangażowani w ruch trzeźwościowy za dzielenie się własnym doświadczeniem. W tym roku laureatem będzie bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, który wygłosi prelekcję. O godz. 14.00 bp Bronakowski będzie przewodniczył w bazylice Mszy św. za zmarłych ze środowisk trzeźwościowych, którzy odeszli na „wieczny mityng”.

Spotkania Trzeźwościowe to także koncerty i promocja wartościowej literatury oraz niezwykle liczne spowiedzi i nawrócenia. W trakcie wydarzenia można będzie odbyć spotkanie indywidualne z psychologiem, terapeutą uzależnień, wolontariuszami czy doradcami rodzinnymi (9.00 – 16.30, bazylika dolna – kaplica 108 Męczenników II wojny światowej). W czasie spotkań pamiątkowymi medalami i dyplomami nagrodzone zostaną osoby, które przeżyły 25 i 30 lat w trzeźwości.

Po głównej Mszy św. o godz. 19.00, której będzie przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej i po Apelu Maryjnym, nastąpi najbardziej charakterystyczny element Spotkań Trzeźwościowych – tzw. „Mityng pod gwiazdami”. Przed bazyliką, pod gołym niebem, liczne osoby złożą świadectwo swojego życia w trzeźwości (w razie deszczu mityng zostanie przeniesiony do świątyni).

Spotkania Trzeźwościowe zakończy poranna Msza Święta o godz. 7.30. Nowością w tym roku będzie akcja honorowego krwiodawstwa. Krew będzie można oddać w godzinach 8.30-12.00 w sali Całunu Turyńskiego (bazylika dolna).

Więcej informacji: www.pomoc.lichen.plpomoc@lichen.pl; 63 270 81 32, 725 573 753.

Źródło: https://www.ekai.pl/jubileuszowe-spotkania-trzezwosciowe-w-licheniu/
Fot. Depositphotos.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *