Wspomnienie Pani Jagody – Ks. dr kan. Sławomir Ałaszewski

W dniu 24 stycznia 2021 o 2.15 w nocy zmarła Pani mgr Jadwiga Borkowska. Wszyscy mówiliśmy o Niej Pani Jagoda W związku z tymi wspomnieniami umieściłem Jej zdjęcie z codziennej pracy. …

REKLAMA


Mam jeszcze inne zdjęcia Pani Jagody, również te kiedy z rąk księdza Biskupa J. B. Szlagi otrzymała krzyż “Bene merenti”, ale zdecydowałem się udostępnić akurat to. Zdjęcie było zrobiona w czasie jednego z około 80 szkoleń, dla nowych doradców życia rodzinnego, które przeprowadziła. Zrobiłem to zdjęcie ujmując Ją w codziennej, pokornej i skutecznej pracy.

Mgr Jadwiga Borkowska urodziła się 6 listopada 1943 roku w Iłownicy k. Skarszew. W roku 1968  na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończyła studia wyższe w zakresie biologii otrzymując stopień magistra. W roku 1968 podjęła pracę w Kurii Diecezjalnej Chełmińskiej na stanowisku Diecezjalnej Instruktorki Naturalnego Planowania Rodziny.

W 1969 roku „Instrukcja Episkopaty Polski dla Duchowieństwa o przygotowaniu wiernych do Sakramentu Małżeństwa i o duszpasterstwie Rodzin” wprowadzała w całej Polsce konieczność uczestnictwa w katechezach przedmałżeńskich i przedślubnych. W związku z tym Pani Jadwiga ukształtowała w diecezji chełmińskiej struktury pracy doradców rodzinnych. Włożyła dużo pracy w przygotowanie do posługi nowych doradców rodzinnych i ich doskonalenie, ożywienie działania istniejących już poradni parafialnych oraz przygotowanie i rozprowadzanie materiałów dydaktycznych dla doradców i narzeczonych. Rozpoczęła również organizowanie dni skupienia i szkoleń dla doradców parafialnych. Pozostając osobą samotną zdecydowała się całe swoje życie poświęcić na służbę w Kościele na rzecz rodzin. Ci, którzy ją znali wiedzą, że miała sobie właściwy styl bycia, ale taką ją lubiliśmy.

Pani Jagoda posługując 46 lat jako Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego diecezji chełmińskiej a potem pelplińskiej, przygotowała setki osób do posługi w parafialnych poradniach rodzinnych. Tylko od roku  1993, kiedy wprowadzona została w diecezji metoda wg Prof. Józefa Rötzera, do roku 2013 pani Jadwiga przygotowała 422 doradców życia rodzinnego. Większość z tych osób spotyka się z narzeczonymi rozmawiając z nimi o życiu rodzinnym, a głównie o intymnym pożyciu małżeńskim.

Pani Jadwiga cechowała się zawsze wielkim zapałem w swojej pracy, ciągle dbała o rozwój swojej wiedzy. Nigdy nie opuszczała ogólnopolskich zjazdów duszpasterstwa rodzin i instytutu planowania rodziny. Była zdecydowana kształcić kolejne osoby jeżdżąc przez wiele lat na szkolenia autobusem lub pociągiem. Dźwigała dodatkowo siatki z dziesiątkami książek, w czasach kiedy literatura katolicka była zakazana i trudno dostępna. Pani Jagoda była zdecydowana również w odniesieniu do księży, których tak długo nakłaniała, aż skierowali kogoś na szkolenie, aby posługiwał w poradni parafialnej. W czasie kiedy współpracowałem z Panią Jagodą w latach 2010 -2014 jeździła już z Panem Kazimierzem. Pan Gabrini woził ją swoją taksówką, ale oczywiście nie liczył jej stawki Taxi. Potem zresztą, bardzo zaopiekował się już schorowaną Panią Jagodą.

Dla dobra rodzin Pani Jagoda służyła w duszpasterstwie rodzin pod przewodnictwem kolejnych biskupów diecezji chełmińskiej i pelplińskiej. Owocnie współpracowała z kolejnymi diecezjalnymi duszpasterzami rodzin: ks. Andrzejem Śliwińskim, ks. Majewskim, ks. Romanem Wesołowskim, ks. Wiesławem Meringiem, ks. Sylwestrem Doberem i ks. Sławomirem Ałaszewskim. Wskazała też swoją następczynię, dr Annę Baranowską na kolejną Doradczynię Życia Rodzinnego diecezji pelplińskiej. Kiedy kończyła swoją pracę, diecezja pelplińska cieszyła się największą liczbę Doradców Życia Rodzinnego w całej Polsce.

Wracając do zdjęcia. Widać na nim Jej pogodę ducha i uśmiech. Pani Jagoda lubiła poczucie humoru i dobrą atmosferę. Nie wiem co myśli teraz o tym, że upubliczniłem Jej zdjęcie w nie całkiem galowym ubraniu. Jednak postanowiłem zaryzykować. Najwyżej wyrazi kiedyś swoje niezadowolenie, we właściwy sobie sposób, na naszym spotkaniu w domu Ojca, na które pokornie liczę.

Ks. dr kan. Sławomir Ałaszewski
Duszpasterz Rodzin Diecezji Pelplińskiej


Źródło: http://rodzinydiecezjipelplinskiej.pl/aktualnosci/715-wsponienie-pani-jagody

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *