Informacja o pogrzebie ks. Januarego Budzisza

Kuria Diecezjalna w Pelplinie informuje, że dnia 20 lutego 2021 roku, w wieku 83 lat i w 60 roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. January Budzisz.

REKLAMA


INFORMACJA  O  POGRZEBIE ŚP.  KS.  JANUAREGO  BUDZISZA

Kuria Diecezjalna w Pelplinie informuje, że dnia 20 lutego 2021 roku,
w wieku 83 lat i w 60 roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. January Budzisz.

Msza Święta pogrzebowa sprawowana będzie pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny, w czwartek, 25 lutego 2021 roku, o godz. 13.00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie.

Ciało kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. 

Polecajmy naszego zmarłego brata Bożemu Miłosierdziu. 

Requiescat in pace 

Ks. Adam Kałduński
Kanclerz Kurii


Ks. January Budzisz ur. 24.06.1938 r. na Helu.

Był absolwentem pelplińskiego Gimnazjum Collegium Marianum.

Święcenia kapłańskie otrzymał 17.12.1961 r. w Pelplinie.

Pracował jako wikariusz w diecezji chełmińskiej w Szymbarku i w Gdyni – Wielkim Kacku.

Studiował na Wydziale Filozoficznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie następnie wykładał historię filozofii nowożytnej a na Wydziale Teologicznym teodyceę.

Był też wykładowcą literatury religijnej, filozofii religii, historii religii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Wykładał również w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu.

Większość życia związał z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie. Był też duszpasterzem akademickim.


Depesza Katolickiej Agencji Informacyjnej:

Zmarł ks. January Budzisz, filozof religii, duszpasterz inteligencji
 
W 83. roku życia zmarł 20 lutego w Chojnicach ks. January Budzisz, kapłan diecezji pelplińskiej, wykładowca Akademii Teologii Katolickiej i wzięty duszpasterz inteligencji w Warszawie. Odszedł w 60. roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbędzie się we Władysławowie 25 lutego.
Ks. January Budzisz urodził się 24 czerwca 1938 r. na Helu. Był absolwentem pelplińskiego Gimnazjum Collegium Marianum. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 grudnia 1961 r. w Pelplinie. Pracował jako wikariusz w diecezji chełmińskiej: w Szymbarku i w Gdyni – Wielkim Kacku.

Studiował na Wydziale Filozoficznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie następnie wykładał historię filozofii nowożytnej a na Wydziale Teologicznym teodyceę. Był też wykładowcą literatury religijnej, filozofii religii, historii religii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Przez wiele lat był także duszpasterzem pracowników i studentów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał również w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. Większość życia związał z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie.

– Był osobą niezwykle skromną, urzekającą swoją mądrością i dobrocią – wspomina dr Kazimierz Szałata. – Filozof i kapłan szczerze szukający prawdy. Potrafił nie tylko nauczać, ale przede wszystkim słuchać. Taki Sokrates oddany Chrystusowi. Był prawdziwą legendą Wydziału Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Nie dbał o zaszczyty, ani tytuły naukowe przewyższając swoim autorytetem, wiedzą i mądrością niejednego z profesorów.

Z kolei Tomasz Terlikowski dodaje: „Ks. January Budzisz, skromny, ubogi, cichy, a jednocześnie porywający wykładowca historii filozofii z Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej ATK. To był cudowny wykładowca, od niego po raz pierwszy usłyszałem o Levinasie, on zachwycał nas opowieściami o Heglu, ale także wskazywał na Kościół naprawdę ubogi – bardzo ubogi. To jeden z mistrzów ducha i myślenia, który nie zrobił wielkiej kariery, ale jego słowa, opowieści i przykład był bardzo budujący”.

Msza święta pogrzebowa sprawowana będzie pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny w czwartek 25 lutego o godz. 13.00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie. Ciało kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/8540-zmarl-ks-january-budzisz

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *