Ruszyła roczna peregrynacja po Polsce relikwii bł. ks. McGivneya

W niedzielę rozpoczęła się roczna peregrynacja po Polsce relikwii bł. ks. McGivneya – założyciela organizacji Rycerze Kolumba. Inauguracja odbyła się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, gdzie powstała jedna z pierwszych rad rycerskich w kraju. Mszy świętej przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.

REKLAMA


W homilii bp Solarczyk zachęcał, by mężczyźni byli jak biblijny Noe. Wskazał na rolę mężczyzny, jako tego, który pozwala się Bogu ocalić, i pracuje na rzecz ocalenia innych, a przede wszystkim rodziny. Biskup wskazał też na wielką wartość, jaką jest miłosierdzie, jedność i braterstwo.

Delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba powiedział, że w peregrynacji relikwii ich założyciela Rycerze widzą znak zachęcający do jeszcze mocniejszego zaangażowania na rzecz obrony życia, jak również w podejmowanie inicjatyw związanych z życiem na każdym etapie.

Ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba i proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Radomiu mówił, że relikwie będą nawiedzały najpierw parafie w diecezji radomskiej, gdzie są Rycerze Kolumba a później te, do których zaproszą Rycerzy księża. – Będą peregrynowały też na terenie północno – wschodniej części kraju. W tym czasie będziemy chcieli propagować osobę i dzieła ks. McGivneya, bo jesteśmy przekonani, że to jest dzieło opatrzności – mówił ks. Wiesław Lenartowicz.

Rada Najwyższa Rycerzy Kolumba przekazała do Polski trzy relikwie założyciela zakonu – do Radomia, Częstochowy i Rzeszowa. Relikwie te rozpoczną peregrynację na terenie całej Jurysdykcji Polskiej.

Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca siedzibę przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Rycerze Kolumba, której założycielem buł ks. McGivney, to międzynarodowa organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza prawie 2 miliony członków na całym świecie. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a jednym z głównych celów organizacji jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziś Zakon skupia w Polsce ok. 7 tys. członków, działających w ponad 100 radach na terenie 28 diecezji. Filarami działalności Rycerzy Kolumba jest wiara, życie, społeczność i rodzina. To one są wyznacznikami konkretnych projektów pomocowych, u podstaw których stoi właściwa formacja do wypełniania dzieł miłosierdzia i zaangażowania we wsparcie potrzebujących – od wsparcia hospicjów po inicjatywy ratunkowe. Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.

Amerykanin Michael McGivney (1852-1890) był synem irlandzkich imigrantów. W 1877 r. został księdzem. Zatroskany o wiarę i finansową stabilność rodzin emigrantów, z pomocą grupy mężczyzn z parafii pw. Matki Bożej w New Haven założył w 1882 r. organizację Rycerze Kolumba. Miała ona na celu umacnianie wiary mężczyzn, a w razie ich śmierci przychodzenie z materialną pomocą wdowom i sierotom.

Msza święta beatyfikacyjna ks. Michaela McGivney`a sprawowana była w katedrze świętego Józefa w Hartford w Stanach Zjednoczonych 31 października 2020 roku.


Źródło: https://ekai.pl/ruszyla-ogolnopolska-peregrynacja-relikwii-zalozyciela-rycerzy-kolumba/
Fot. YouTube/Rycerze Kolumba w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *