Wspólnie ze Zranionymi przy krzyżu Chrystusa

Przygotowane na ten rok rozważania Drogi Krzyżowej pokazują, że są osoby i instytucje, które biorą na siebie „odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i na duszy”, bardzo konkretnie towarzyszą zranionym. Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich jest wezwaniem dla wszystkich w Kościele, by budować wspólnotę ze Zranionymi.

REKLAMA


 „Jeśli w przeszłości sposobem reakcji mogło stać się zaniedbanie, to dzisiaj chcemy, aby solidarność, pojmowana w swym najgłębszym i wymagającym znaczeniu, stała się naszym sposobem tworzenia obecnej i przyszłej historii” – te słowa papieża Franciszka z Listu do Ludu Bożego stanowią wprowadzenie do rozważań Drogi Krzyżowej, przygotowanej na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypadający 19 lutego. Autorami rozważań dwóch stacji są osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego. Pozostałe stacje zostały przygotowane przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone.

– Wspólnota ze Zranionymi – takie hasło towarzyszy w tym roku obchodom Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jak podkreśla delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, „skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła”. Przygotowane na ten rok rozważania Drogi Krzyżowej pokazują, że są osoby i instytucje, które biorą na siebie „odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i na duszy”, bardzo konkretnie towarzyszą zranionym. Ich doświadczenie pracy z pokrzywdzonymi, wrażliwość na ból wykorzystanych seksualnie wyraźnie przebija się w tych rozważaniach – zauważa ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Pracownik sądu kościelnego, diecezjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, przedstawiciele Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla Osób Zranionych w Kościele z siedzibą w Poznaniu i Centrum Ochrony Dziecka czy Inicjatywy „Zranieni w Kościele” – to niektórzy z autorów rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej na pierwszy piątek Wielkiego Postu. Opracowane przez nich teksty są modlitwą o „serca wrażliwe na krzyk naszych skrzywdzonych braci i sióstr”, zachętą, by z odwagą „podnosić tych, których przytłacza krzyż bolesnych doświadczeń”, „z delikatnością i wdzięcznością słuchać tych, którzy żyją z traumą wykorzystania seksualnego – pogłębianą jeszcze bardziej niedowierzaniem w to, czego doświadczyli oraz bagatelizowaniem ich ran”.

Tekst rozważań Drogi Krzyżowej na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, a także inne materiały duszpasterskie (m.in. modlitwa wiernych, propozycja kazania, rozważania różańcowe) zostały udostępnione na nowo powstałej stronie wspolnotazezranionymi.pl. Po wejściu na LINK  można pobrać zarówno całą przygotowaną książeczkę z materiałami w formacie pdf, jak również każdą z części osobno.

Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich – ustanowiony w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka – obchodzony jest w Polsce decyzją Konferencji Episkopatu Polski w pierwszy piątek Wielkiego Postu.


Źródło: https://ekai.pl/rozwazania-drogi-krzyzowej-wspolnie-ze-zranionymi-przy-krzyzu-chrystusa/
Fot. Dimitri Conejo Sanz / Cathopic

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *