Papież: braterstwo jest nowym wyznacznikiem ludzkości

„Dziękuję wam wszystkim za skupienie się na braterstwie, ponieważ dzisiaj braterstwo jest nowym wyznacznikiem ludzkości. Albo jesteśmy braćmi, albo niszczymy się nawzajem” – te słowa Papież skierował w wideoprzesłaniu z okazji obchodzonego wczoraj po raz pierwszy Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa.

REKLAMA


Na początku swojego wystąpienia Franciszek podziękował Wielkiemu Imamowi Al-Azhar za towarzyszenie mu w drodze refleksji oraz w opracowaniu „Dokumentu o braterstwie ludzkim dla pokoju światowego i współistnienia”, który podpisali wspólnie w Abu Zabi, dokładnie przed dwoma laty. Papież nazwał Ahmeda Al-Tayyeba bratem, przyjacielem oraz towarzyszem w wyzwaniach i ryzyku w walce o braterstwo.

Ojciec Święty skierował również słowa wdzięczności do szejka Mohammeda bin Zayeda za wysiłki, które pozwoliły podążać drogą braterstwa. Wyraził także uznanie sędziemu Abdelowi Salamowi, którego nazwał „duszą” całego projektu. Papież zwrócił uwagę na aktualność wezwania do braterstwa:

Papież – świat bez braci jest światem wrogów

„Dziś nie ma czasu na obojętność. Nie możemy umywać rąk. Z dystansem, z obojętnością, z brakiem zainteresowania. Albo będziemy braćmi, pozwólcie, że to powiem, albo wszystko się zawali. To jest wyznacznik, na którym musimy budować; to jest wyzwanie naszego stulecia, to jest wyzwanie naszych czasów. Braterstwo oznacza wyciągniętą dłoń, braterstwo oznacza szacunek. Braterstwo oznacza słuchanie z otwartym sercem. Braterstwo oznacza stanowczość w swoich przekonaniach. Nie ma prawdziwego braterstwa, jeśli negocjuje się swoje przekonania. Jesteśmy braćmi, zrodzonymi z tego samego ojca – podkreślił Franciszek. – Z różnymi kulturami i tradycjami, ale wszyscy pozostajemy braćmi. I szanując nasze różne kultury i tradycje, nasze różne obywatelstwa, powinniśmy budować to braterstwo. Jest to moment słuchania. Jest to moment szczerej akceptacji. Jest to moment pewności, że świat bez braci jest światem wrogów. Chcę to podkreślić: nie możemy mówić albo bracia, albo nie bracia. Powiedzmy to jasno: albo bracia, albo wrogowie. Ponieważ obojętność jest bardzo subtelną formą wrogości.“

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2021-02/papiez-na-miedzynarodowy-dzien-braterstwa-ludzkiego.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *