Miłość to drobiazgi jak zapukanie do drzwi sąsiada z …

… tym pytaniem: czy wszystko w porządku, jak jedna zwykła rodzina: ona, on i dziecko, jak przyklęk prostych pasterzy w środku nocy – powiedział bp Adrian Galbas SAC ostatniego dnia rekolekcji na antenie TVP 3.

REKLAMA


Tematyką telewizyjnych nauk adwentowych wygłoszonych przez biskupa pomocniczego diecezji ełckiej były trzy pandemie. Pierwsza dotyczyła Pandemii Świętości, druga Pandemii Radości, a ostatnia Pandemii tej na „M” czyli miłości.

Na wstępie bp Adrian Galbas podkreślił, że Święta Bożego Narodzenia są wielkim świętem miłości. Świadczy o tym fakt, że Bóg w swojej nieskończonej miłości tak bardzo chciał zbliżyć się do człowieka, że sam stał się człowiekiem. By przybliżyć tę sytuację duchowny powołał się na porównanie, którego dokonał abp Fulton Sheen.

– Wyobraź sobie, że stałeś się psem. Ty człowiek, który ma umysł zdolny by badać gwiazdy, by rozwijać wielkie tajemnice tego świata, który ma język, którym możesz opisać sprawy bardzo skomplikowane, język poezji. I ty nagle stałeś się psem. Musisz szczekać jak inne psy, masz rozum psa i perspektywę psa. A na to wszystko jeszcze zostaniesz zagryziony przez inne psy. I konkluduje arcybiskup Sheen: To teraz sobie pomyśl, że Bóg stając się człowiekiem, musiał pokonać dystans większy niż ty musiałbyś pokonać stając się psem – wyjaśnił.

Biskup zaznaczył, że Bóg nie tylko zmniejszył dystans między sobą a człowiekiem, ale stając się człowiekiem całkowicie go zlikwidował. Na taki przejaw miłość można odpowiedzieć tylko miłością, ponieważ, w opinii duchownego, każda inna odpowiedź byłaby za mała.

– Pierwszym przejawem tej miłości niech będzie czysta wdzięczność wobec Boga – zaproponował kapłan, dodając, że można ją wyrazić przykładowo poprzez obecność na Mszy św., w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu. Najlepiej traktować Eucharystię jakby była pierwszą w życiu. – Jak wtedy, gdy byliśmy ubrani w te śliczne pierwszokomunijne stroje, z tym samym przejęciem i zachwytem. Jakby to było tylko jeden, jedyny raz w życiu, tylko ta Msza św., innej nie będzie. I jakby ta Msza św. miała być ostatnia – zachęcił.

Drugim sposobem na okazanie wdzięczności jest troska o bliźnich, szczególnie tych potrzebujących. Jak zauważył bp Galbas, czas pandemii służy takiej postawie. – Właśnie teraz możemy polepszyć komuś życie. Dać mu odrobinę nadziei, wysłuchać go, uśmiechnąć się, zrobić to wszystko, o czym powiedziała Matka Teresa – postarać się kogoś zrozumieć, naprawić błąd, przeprosić, jakoś polepszyć drugiemu życie. Nawet jedną chwilkę – zachęcił.

Duchowny dodał, że miłość to nie tylko wielkie rzeczy, są to również drobiazgi. – To są też rzeczy małe jak małe Betlejem pośrodku wielkiego rzymskiego imperium, jak mała stajenka, jak odrobina siana, jak jedna zwykła rodzina: ona, on i dziecko, jak przyklęk prostych pasterzy w środku nocy. Miłość to drobiazgi jak zapukanie do drzwi sąsiada z tym pytaniem: czy wszystko w porządku i czy czegoś nie potrzebuje, jak telefon bez żadnej sprawy po prostu po to, żeby dać znać, że się jest – wyjaśnił.

Kapłan przypomniał, że każdy dzień zbliża człowieka do kresu życia, które minie szybciej niż się komukolwiek wydaje. Jedno jednak po nas pozostanie, to co święte i wieczne. Jest to miłość – „przepustka do lepszego świata”.

– Dajmy się wszyscy pandemii – tej pandemii na „m”, pandemii miłości. Przyjmijmy tę wielką, nieskończoną miłość, która objawia się we wcieleniu Jezusa, w Betlejem. A potem starajmy się na tę miłość odpowiadać naszą wdzięcznością i naszą konkretną pomocą. Jezus polepszył nam chwile. Każda chwila z nim to ta, którą chcemy, żeby trwała. Róbmy to samo wobec naszych bliźnich – zaapelował hierarcha.

Na koniec bp Galbas zacytował ostatnie zdanie z Soboru Watykańskiego II. – „Jezus złączył się jakoś z każdym człowiekiem poprzez swoje wcielenie”. Dostrzegacie urodę tego zdania – zaakcentował, tłumacząc, że w ten sposób Jezus Chrystus złączył się każdym człowiekiem i wiedza o tym powinna nieść prawdziwą radość, pokój i szczęście.

– Bardzo Wam życzę takich świąt, w których będziecie szczęśliwi z tego powodu, że Jezus się z Wami złączył, że z Wami jest, i że nigdy nie zostawi. On, który jest Emmanuelem. On, który jest miłością. Amen – zakończył.

Bp Adrian Galbas SAC, od środy 9 grudnia do piątku 11 grudnia, głosił rekolekcje na antenie TVP 3. Można je było obejrzeć o godzinie o 20.30, także za pośrednictwem Internetu.

Tekst trzeciej części rekolekcji dostępny jest TUTAJ.


Źródło: https://ekai.pl/bp-galbas-milosc-to-drobiazgi-zapukanie-do-sasiada-z-tym-pytaniem-czy-wszystko-w-porzadku/
Fot. Materiały prasowe

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *