Bp Galbas: Radość to przekonanie, że nie jestem sam

Radość to jest to przekonanie, że także wtedy, gdy jest trudno, nie jestem sam – powiedział bp Adrian Galbas SAC drugiego dnia rekolekcji na antenie TVP 3. Motywem przewodnim telewizyjnych nauk adwentowych wygłoszonych przez biskupa pomocniczego diecezji ełckiej będą trzy pandemie. Pierwsza dotyczyła pandemii świętości, druga pandemii radości. Trzecia nauka poświęcona będzie pandemii tej na „M”.

REKLAMA


Tematem dzisiejszej nauki bp. Galbasa była radości. – Może wydać się to dziwaczne, a nawet bezczelne, żeby w czasie, gdy koronawirus zbiera tak straszne i smutne żniwo, mówić o radości. A jednak myślę, że jest to jeden z tematów najważniejszych – powiedział duchowny. Dodał jednak, że potrzebne jest właściwe rozumienie tego stanu, którzy nie oznacza bezmyślnej zabawy i przyjemności. Chodzi o radość będącą cnotą chrześcijańską, owocem Ducha Świętego.

– To jest ta głęboka postawa serca, które w każdej, także w trudnej sytuacji potrafi zachować stałość, harmonię i pokój. To jest ta pewność, że moje życie jest w dobrych, czyli Bożych dłoniach. Radość to jest to przekonanie, że także wtedy, gdy jest trudno, nie jestem sam. Że spełnia się na mnie to, o czym mówi słynny Psalm 23: „Choćbym przechodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” (Ps 23, 4) – zaznaczył.

Chrześcijańska radość, w ocenie kapłana, to także umiejętność zdystansowania się do chwili obecnej i autoironia. Dalej biskup tłumaczył co zrobić by otworzyć się na ten dar. Wyjaśnił, że przede wszystkim potrzebne jest spotkanie ze Słowem Bożym. – Kiedy spotykam się ze Słowem Boga, wtedy rośnie we mnie radość. Im więcej tego spotkania, tym więcej radości – zapewnił.

Następnie duchowy przywołał słowa papieża Franciszka z jego pierwszej adhortacji. – Ten pierwszy dokument nazwał „Radość Ewangelii”. A pierwsze zdanie z tego dokumentu brzmi: „Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”. Ci, którzy spotykają się z Jezusem obecnym w Jego słowie, Ci otwierają się na dar Jego radości – wyjaśnił biskup dodając, że ich życie wypełnia się wówczas tym darem.

Duchowny zachęcił swoich słuchaczy, by szczególnie w Adwencie, znaleźć więcej czasu na spotkanie ze Słowem Bożym, by każdego dnia przeczytać fragment i pozwolić by „to słowo nas prowadziło”.

Tydzień ma, policzmy szybko, 168 godzin – to bardzo dużo. Jeżeli każdego dnia, dajmy na to kwadrans, spędzimy na spotkaniu ze Słowem to przecież na tydzień nazbierają nam się ledwie dwie godziny. Wcale nie dużo. Zostanie jeszcze 166. A zobaczymy bardzo szybko jakie to daje owoce – zachęcił.

Bp Galbas wytłumaczył, że dobrze jest dać chwilę czasu by przeczytane słowo się „w nas ułożyło” – Trochę tak jak dziecko, które jest w łonie swojej mamy i dla której to łono jest pierwszą kołyską. Pozwólmy, aby tak ułożyło się w nas Słowo. Abyśmy je trochę w sobie pokołysali. W swoim sercu i swoim wnętrzu. I posłuchajmy tego, co nam to Słowo przyniesie – powiedział. Podkreślił, że czasem może ono zasmucić, a czasem ucieszyć, czy uspokoić. Warto też pomyśleć nad tym co zrobić by dostosować do niego swoje życie.

Kolejnym „ćwiczeniem radości” wg duchownego jest troska o to by życie było wolne od grzechu. Dlatego biskup zachęcił do korzystania z sakramentu spowiedzi.

Kapłan zaznaczył, że istniej również pewien rodzaj radości zwany w Biblii „radością niewymowną”. Chodzi o stan, który spotka człowieka dopiero w wieczności – radość życia wiecznego.

– Wierzymy, że taką rozkosz i wieczną radość znajdują Ci, którzy odeszli od nas w ostatnim roku. (…) Niech Pan Bóg da im już dzisiaj wieczną radość, a nam nadzieję, że sami także doświadczymy kiedyś rozkoszy po Jego prawicy. Amen – zakończył.

Bp Adrian Galbas SAC, od środy 9 grudnia do piątku 11 grudnia, głosi rekolekcje na antenie TVP 3. Można je obejrzeć o godzinie o 20.30, także za pośrednictwem Internetu [LINK].

Tekst drugiej części rekolekcji dostępny jest TUTAJ.


Źródło: https://ekai.pl/bp-galbas-radosc-to-przekonanie-ze-nie-jestem-sam/
Fot. biskupgalbas.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *