Papież: żaden kryzys nie zgasi światła Chrystusa

Wczoraj po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do zbliżającego się okresu Bożego Narodzenia. Przypomniał, że na placu św. Piotra stoi już słoweńska choinka, a ceramiczna szopka z Castelli w środkowych Włoszech jest w trakcie budowy. „W tych dniach te dwa znaki bożonarodzeniowe przygotowywane są również w wielu domach, ku radości dzieci … a także dorosłych” – powiedział Franciszek.

REKLAMA


 „Są to znaki nadziei, zwłaszcza w tym trudnym okresie. Starajmy się nie poprzestawać na znaku, ale przejść do jego znaczenia, to jest do Jezusa, do miłości Boga, która zajaśniała w świecie. Żadna pandemia, żaden kryzys, nie mogą zgasić tego światła – zapewnił Papież. – Niech ono wejdzie do naszych serc i wyciągnijmy ręce do najbardziej potrzebujących. W ten sposób Bóg narodzi się na nowo w nas i pośród nas.“

Tegoroczna szopka na Placu św. Piotra pochodzi z miejscowości Castelli, w środkowych Włoszech, który jest ważnym ośrodkiem ceramiki od końca XVI wieku. Choinka natomiast została przywieziona z południowo-wschodniej Słowenii, dokładnie z terytorium gminy Kočevje. Jest to majestatyczny świerk o wysokości 28 metrów i średnicy 70 centymetrów.

Otwarcie szopki i oświetlenie choinki nastąpi w piątek, 11 grudnia o godz.16.30. Dokonają go przewodniczący Gubernatoratu oraz Sekretarz Generalny Państwa i Miasta Watykańskiego kard. Giuseppe Bartello i bp Fernando Vérgez Alzaga. Tego samego dnia rano, delegacje z Castelli i Kočevje zostaną przyjęte na audiencji przez Papieża Franciszka, aby oficjalnie przekazać dary.

Monumentalna szopka z Castelli charakteryzuje się tym, że składa się z ceramicznych figur o wielkości większej od naturalnej. Stanowi ona nie tylko symbol kulturowy całego regionu Abruzji, ale jest uważana także za przedmiot sztuki współczesnej, zakorzeniony w tradycyjnych wyrobach ceramiki z Castelli. Na Placu św. Piotra zostaną wystawione jedynie niektóre fragmenty tej delikatnej kolekcji liczącej 54 figury.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-12/papiez-zaden-kryzys-nie-zgasi-swiatla-chrystusa.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *