11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Msze święte, koncerty pieśni patriotycznych oraz zdalne odśpiewywanie “Mazurka Dąbrowskiego” w czasie pandemii – to tylko niektóre z wielu wydarzeń, jakie odbędą się w środę 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości w całym kraju.

REKLAMA


Główna Msza święta w Narodowe Święto Niepodległości odprawiona zostanie o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystii będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup polowy Józef Guzdek.

W Mszy św. udział weźmie prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Tuż przed Eucharystią prezydent złoży wieniec na grobie śp. prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków oraz wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Z kolei godzinę wcześniej Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości (Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego).

W trakcie Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie po raz kolejny zapalona przez prezydenta RP Świeca Niepodległości ofiarowana Polsce przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna. Zostanie też odmówiony Akt Dziękczynienia Polski.

“W trudnym czasie pandemii dołożymy wszelkich starań, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom uroczystości, przede wszystkim przez drastyczne ograniczenie liczby wiernych, którzy będą obecni w Świątyni, ale i inne działania służące ścisłemu przestrzeganiu reżimu sanitarnego. W porównaniu z latami ubiegłymi ograniczona też zostanie liczba wydarzeń, jakie tego dnia odbędą się w Wotum Narodu” – czytamy w komunikacie Centrum Opatrzności Bożej.

Z kolei o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza Święta dla darczyńców wspomagających od lat budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

O godz. 19.18, w symbolicznym nawiązaniu do daty odzyskania niepodległości, rozpocznie się kolejna Eucharystia, kończąca tegoroczne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Na początku Mszy św. zostanie zapalona Świeca Niepodległości, w tym samym zaś czasie w kilkudziesięciu tysiącach domów zapłoną miniatury tej historycznej świecy, a wierni będą przy ich blasku modlili się o opiekę Bożą nad Ojczyzną.

Zgodnie z tradycją, po zakończeniu Eucharystii Centrum Opatrzności Bożej zachęca do śpiewania pieśni patriotycznych. W tym roku zachęca się wszystkich, którzy zostaną w swych domach, aby włączyli się do modlitewnej wspólnoty, gromadząc się wirtualnie na profilu Centrum Opatrzności Bożej na Facebooku, gdzie można także zamieszczać swoje zdjęcia rodzinnej modlitwy przy zapalonych świecach. Szczegóły wydarzenia.

Wszystkie wydarzenia, które tego dnia będą miały miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej, będą transmitowane na stronie internetowej www.centrumopatrznosci.pl. Transmisję z głównej Mszy św. w Święto Niepodległości o godz. 10.00 przeprowadzi Telewizja Polska.

Uroczyste Msze święte celebrowane będą tego dnia w świątyniach w całym kraju.

Na przykład w Krakowie o godz. 10.00 w katedrze na Wawelu Mszy św. za Ojczyznę w 102. rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Z kolei w katedrze białostockiej uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie tamtejszy metropolita abp Tadeusz Wojda.

W kościele św. Brygidy w Gdańsku na godz. 16.00 planowany jest koncert “W Hołdzie Niepodległości”. Jego organizatorem jest Muzeum II Wojny Światowej. Podczas wydarzenia artyści poprzez muzykę, słowo i obraz ukażą tęsknotę za niepodległością, nadzieję na jej odzyskanie oraz radość z upragnionej wolności widziane z perspektywy wybitnych Polaków tworzących w czasie zaborów.

Przypomniane zostaną utwory Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, a także Ignacego Paderewskiego. Nie zabraknie również znanych pieśni patriotycznych w nowych, unikalnych aranżacjach.

Transmisja na żywo w TVP 3 Gdańsk oraz na facebookowym profilu Muzeum II Wojny Światowej.

11 listopada na Jasnej Górze zakończy się nowenna o pokój i jedność w Ojczyźnie. Trwająca od 3 listopada modlitwa jest błaganiem o “dar pojednania, uleczenia ran, ducha przebaczenia, afirmacji życia, wzajemnej miłości, szacunku i troski”, aby Polacy nie poddali się nienawiści i pogardzie.

Nowennę zakończą trzydniowe rekolekcje głoszone przez biskupów i transmitowane w internecie do wiernych w całej Polsce. Na ich program złożą się konferencje i katechezy. 11 listopada podjęty zostanie temat „Wspólnota i pojednanie”, 12 listopada „Prawda i dobro” a 13 listopada – „Miłość i heroizm”. Wśród głoszących słowo będą m.in. bp Adrian Galbas SAC, abp Wojciech Polak, abp Grzegorz Ryś, bp Edward Dajczak i bp Andrzej Przybylski.

W całym kraju zwyczajowo 11 listopada ulicami miast przechodzą manifestacje niepodległościowe. Organizowany od kilku lat jak główna manifestacja tego dnia Marsz Niepodległości w tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych ma mieć odmienną formułę.

W tym roku, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia. 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami – poinformowało Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, organizator manifestacji.

Początek marszu o godz. 14.00. Uczestnicy są zachęcani do oflagowania i przyozdobienia pojazdów barwami narodowymi.

Tradycyjnie bogaty program wydarzeń towarzyszących świętowaniu odzyskanej w 1918 r. niepodległości przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obydwie instytucje przypominają, że 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tym dniu wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2020 zorganizowane zostały z myślą o zdalnym dostępie do wydarzeń przygotowanych przez Biuro Programu „Niepodległa”.

– Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków, ale również symbolem jedności, solidarności i współpracy całego społeczeństwa. To wartości szczególnie ważne dzisiaj, w tak trudnych dla naszego społeczeństwa czasach. Dlatego zdecydowaliśmy, że wydarzenia zaplanowane z okazji 11 listopada udostępnimy wszystkim Polakom poprzez środki komunikacji elektronicznej – mówi Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Planowane są m.in. akcja „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

W ramach tej pierwszej, każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12:00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie.

Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem internetu. Wystarczy wejść na stronę niepodlegla.gov.pl, gdzie dostępne są szczegóły akcji.

– Mamy nadzieję, że taka symboliczna wspólnota, mimo dystansu spowodowanego epidemią, pozwoli nam wszystkim poczuć się częścią wspaniałej społeczności i doda odrobinę otuchy w tych trudnych czasach – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Już teraz odegranie hymnu wspólnie z nami zapowiedziały wszystkie stacje Polskiego Radia, Radia Zet i RMF FM, a kolejne deklaracje wciąż napływają. Podobną współpracę zadeklarowały ogólnopolskie stacje telewizyjne. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych partnerów „Niepodległa do hymnu” ma szansę wybrzmieć po raz kolejny w całym kraju i w sercach Polaków na całym świecie – dodaje dyrektor Kowalski.

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie transmitowany na żywo w internecie już od godz. 12:00 – zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. W tym roku Festiwal będzie dostępny on-line, by każdy mógł zobaczyć przygotowane atrakcje na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów, np. Interia.pl czy stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press, i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.

– Na 11 listopada proponujemy program, który będzie ciekawy zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Przygotowaliśmy blok programowy, w ramach którego zagrają dla nas wirtualne Studia: scena muzyczna, scena dla dzieci oraz Studio Prywatka Niepodległa. Przygotowaliśmy różnorodny, radosny program, który pozwoli zaprosić do wspólnej zabawy całe rodziny – informuje dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Koncerty zagrają m.in. Ania Dąbrowska, Paweł Domagała, Enej, Miuosh i Organek. Na wielki finał zaprasza zaś Janusz Prusinowski, który nauczy polskich tańców i zaprosi do wspólnej zabawy.

O wyjątkową oprawę Wirtualnego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu zadbają prowadzący – Ula Kaczyńska i Tomasz Tylicki, którzy będą informować widzów o zaplanowanych atrakcjach i zapraszać na kolejne wydarzenia wprost z wirtualnego Studia Ulica. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem w tym roku, wszystkie studia zostaną tak przygotowane, by scenografia nawiązywała do najważniejszych charakterystycznych miejsc warszawskiego Traktu Królewskiego: Hotelu Bristol, Kordegardy, pomnika Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warszawskiego i pomnika Stanisława Augusta Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim.


Źródło: https://ekai.pl/msze-sw-koncerty-zdalne-spiewanie-hymnu-w-srode-narodowe-swieto-niepodleglosci/
Fot. Pixabay

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *