Rozpoczynają się #Rekolekcje dla wszystkich

„Rekolekcje dla wszystkich” – to czas wspólnej modlitwy, konferencji i katechez on-line, zaplanowany w dniach 11-13 listopada. W zamierzeniu inicjatorów – Rady Stałej i Rady ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski oraz ojców paulinów – ma to być propozycja na trudny czas narodowych podziałów.

REKLAMA


„’Rekolekcje dla wszystkich’ na Jasnej Górze – to czas narodowego pojednania, uleczenia ran i przypomnienia wartości, które mogą nas zbliżyć: wzajemnej miłości, szacunku i troski” – zachęcają organizatorzy.

#RekolekcjeDlaWszystkich to trzy dni konferencji w formie kilkunastominutowych filmów, Mszy św. oraz modlitwy podczas Apelu Jasnogórskiego.

Kazania podczas Mszy świętych, a także specjalne konferencje, głosić będą księża biskupi, a wśród nich abp Wojciech Polak, Prymas Polski; abp Grzegorz Ryś, bp Andrzej Czaja, bp Adrian Galbas i bp Andrzej Przybylski.

W konferencjach oraz Eucharystii będzie można uczestniczyć również przez internet.

„Będą to rekolekcje, a właściwie katecheza Kościoła, która ma nam pomóc wrócić do naszych chrześcijańskich źródeł, zobaczyć fundamenty naszej wiary, rozradować się nimi, zgłębić je i zobaczyć, że to jest wspólne źródło, z którego wyrastamy – mówi o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry – Niezależnie od tego, czy dzisiaj krytykujemy Kościół, czy się za niego modlimy, czy czujemy się silnie związani ze wspólnotą naszej wiary, czy może mamy szereg wątpliwości w obliczu kryzysu Kościoła, chcemy poszukać tego wspólnego fundamentu”.

„Modlimy się o to, żeby w toku tych gorących dyskusji, które trwają, i zagrożenia dla zdrowia i życia Polaków związanego z pandemią, żebyśmy potrafili zobaczyć, co nas łączy. Będziemy modlić się o dojrzałość, o wyrozumiałość, o przebaczenie, o pojednanie, o to, żebyśmy szukali wspólnego dobra w tym niezwykle trudnym czasie” – mówi przeor Jasnej Góry.

„Rekolekcje dla wszystkich” rozpoczynają się w środę, 11 listopada, w Święto Niepodległości. Ich pierwszym punktem będzie konferencja on-line, która ukaże się w sieci o godz. 12.00 – na temat „Wspólnota i pojednanie” mówić będzie bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, jeden z inicjatorów rekolekcji. Transmisja jest zaplanowana na jasnogórskim kanale YouTube – www.youtube.com.

W programie jasnogórskich „Rekolekcji dla wszystkich” zaplanowano także codziennie Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz 20.00 i Apel Jasnogórski o 21.00. W pierwszym dniu rekolekcji, w środę, 11 listopada, Eucharystii przewodniczyć ma Prymas Polski abp Wojciech Polak (transmisja również na kanale YouTube Jasnej Góry oraz w Radiu Jasna Góra). Apel w tym dniu poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„Rekolekcje dla wszystkich” są zwieńczeniem dziewięciodniowej modlitwy – Jasnogórskiej Nowenny w intencji pokoju i pojednania, która trwa w jasnogórskim sanktuarium od 3 listopada.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr
2020-11-10, wtorek, godz. 21.30


Szczegółowy program:

Jasna Góra, 11-13 listopada

Rekolekcje dla wszystkich #Pojednanie #UleczyćRany #duchowySOR
On-line /playlista/: www.youtube.com/playlist?list=PLXUja6BNv4Jz9Q51gp9qGDW_X_u3kmhPa
Konferencja on-line codziennie o 12.00
Msza św. z konferencją w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze i Apel Jasnogórski, on-line, codziennie od 20.00 do 21.25

11 XI, temat: Wspólnota i pojednanie
katecheza – bp Adrian Galbas
homilia – abp Wojciech Polak
Apel – abp Wacław Depo

12 XI, temat: Prawda i dobro
katecheza – abp Grzegorz Ryś
homilia – bp Andrzej Czaja
Apel – bp Adrian Galbas

13 XI, temat: Miłość i miłosierdzie
katecheza – bp Edward Dajczak
homilia – bp Andrzej Przybylski
Apel – ks. Dariusz Wilk CSMA

Debata internetowa
„Podzieleni/połączeni”
Sala Rycerska na Jasnej Górze, streaming on-line /w playliście/, 12 listopada, 21.30
Uczestnicy:
Ida Nowakowska – dziennikarka
s. Tymoteusza Gil – dominikanka z Domu Dla Chłopaków w Bronowicach
ks. Wojciech Węgrzyniak – teolog, duszpasterz
vs Internauci
/więcej o Debacie – www.radiojasnagora.pl/

Portale internetowe, stacje radiowe i telewizyjne zapraszamy do transmisji i retransmisji
o. Michał Legan OSPPE, rzecznik prasowy Jasnej Góry – tel. 504 258 298

Więcej informacji na stronie jasnagora.com, radiojasnagora.pl, a także w mediach społecznościowych pod hasztagiem – #rekolekcjedlawszystkich


Źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-14352

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *