Chojnice: Rycerze Kolumba na Mszy św. dziękczynnej

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, nastąpiła beatyfikacja założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba ks. Michaela McGivney’a. 8 listopada, Rycerze w całej Polsce dziękowali za wyniesienie go na ołtarze. Na Jasnej Górze centralnym obchodom przewodniczył Kapelan Stanowy Abp Wacław Depo. 

REKLAMA


Dziękczynna Msza święta odbyła się również w Chojnicach. Udział w niej wzięli Bracia z obu chojnickich Rad, wystawiając poczet sztandarowy jak również posługując we Mszy świętej, której przewodniczył Kapelan Rady św. Mikołaja ks. dr Janusz Chyła. 

Błogosławiony ks. Miachel McGivney był kapłanem wyprzedającym nasze czasy. Uczynił z parafii centrum życia katolickich rodzin, które były w tamtym czasie prześladowane przez protestantów w USA. Katolicy zostali silnie zaangażowani w szeroko zakrojone akcje charytatywne, a ks. Miachel pracował również z miejscową młodzieżą, posługiwał w pobliskim więzieniu i z wielką determinacją promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu. Tak mocne zaangażowanie świeckich w działanie parafii – popularne dopiero po Soborze Watykańskim II – stanowiło w XIX wieku zupełnie nowy model funkcjonowania, co w swojej homilii podkreślił ks. Janusz Chyła. Błogosławiony ks. Michale McGivney postanowił zaangażować w życie parafii   również mężczyzn oraz w ten sposób prowadzić ich do wiary dojrzałej. Podstawą tej męskiej wspólnoty była wzajemna opieka i pomoc katolickim rodzinom. Tak powstali Rycerze Kolumba, mocno oparci na czterech filarach: MIŁOSIERDZIA, JEDNOŚCI, BRATERSTWA i PATRIOTYZMU. 

Cud, który potwierdził wyjątkowość ks. Michaela McGiveny’a oraz pozwolił na zaliczenia go w poczet błogosławionych jest bardzo wymowny w obliczu protestów jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach w naszym kraju. W 17 tygodniu ciąży rodzice małego Michaela (imię dostał na cześć założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba) dowiedzieli się od lekarzy, że ich dziecko nie ma szans na przeżycie. Lekarze namawiali do aborcji. Rodzice nie poddali się i prosili Boga o życie dziecka za wstawiennictwem ks. McGivney. Udali się na pielgrzymkę do Fatimy i prosili wszystkich znajomych o modlitwę w intencji ocalenia życia dziecka. Mały Michael urodził się w 31 tygodniu ciąży, obarczony wrodzoną wadą serca i Zespołem Downa, ale jako żywe dziecko, które wnosi ogromną radość do swojej rodziny. 

Dziś wdzięczni za ks. Michaela McGivney, który jest wzorem dla mężczyzn, zarówno kapłanów jak i świeckich, z ogromną radością dziękowaliśmy Panu Bogu za jego beatyfikację i modliliśmy się również o jego kanonizację.

Vivat Jezus!

Piotr Czapiewski
Wielki Rycerz Rady św. Jana Chrzciciela w Chojnicach

Galeria zdjęć TUTAJ.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/8180-rycerze-kolumba-wdzieczni-bogu-za-beatyfikacje-ks-michaela-mcgivney-a

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *