8.11 – Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

„Przywrócić nadzieję” – pod tym hasłem Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski już po raz dwunasty organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Obchodzony jest on co roku w drugą niedzielę listopada.

REKLAMA


5 listopada w siedzibie Papieskiego  Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie  w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z przesłaniem kard.  Dieudonné Nzapalainga oraz z udziałem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza Konferencji Episkopatu Polski i ks. dr. hab. (prof. UKSW) Waldemara Cisło, dyrektora Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ksiądz Kardynał Dieudonné Nzapalainga, arcybiskup Bangi, z Republiki Środkowoafrykańskiej wyraził wdzięczności Polakom za dotychczasowe wsparcie i prośbę o kontynuację pomocy.

„Pragnę serdecznie zachęcić w imieniu Konferencji Episkopatu Polski do włączenia się w przeżywanie tego Dnia Solidarności. Mimo trudnej sytuacji, mimo ograniczonej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgii, starajmy otworzyć się jeszcze bardziej na innych. Włączmy się wszyscy w ten Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym” – powiedział bp Artur Miziński.

Ponadto, podczas konferencji, zaprezentowano pomoce duszpasterskie przygotowane na XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, które będą wykorzystane we wszystkich parafiach w Polsce.

Decyzję o tym, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r.  Organizatorem tego dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co roku wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Jest to młode ale biedne i potrzebujące państwo, które w 1960 roku uzyskało niepodległość.  Liczba ludności ogółem to 5,6 mln. Religie: protestanci–60,7 %, katolicy 28,5, muzułmanie – 8 % ; i inni. Od roku 2012 trwają intensywne walki w całym kraju, w wyniku których ponad 625 tys. osób zostało przesiedlonych (głównie kobiet i dzieci). Ludzie wciąż nie czują się na tyle bezpiecznie, aby powrócić do swoich domów. Przebywając w obozach dla uchodźców. Dzieci są coraz częściej ofiarami ataków i przemocy. Kilka tysięcy dzieci zmuszonych zostało do dołączenia do ugrupowań zbrojnych. Wzrasta przemoc seksualna wobec dziewcząt.

Rozlew krwi jest wynikiem wykorzystywania napięć religijnych (zderzenie islamu i chrześcijaństwa) do uzyskania korzyści ekonomicznych – przejęcie zasobów diamentów i złota w tym kraju. W kraju dochodziło do szeregu kradzieży, uprowadzeń i zniszczeń materialnych. Przywrócenie pokoju zależy od szybkości interwencji podejmowanych przez różne organizacje pomocowe, które nie są skuteczne. Jednak bardzo często jedyną organizacją, które realnie troszczy się o najbardziej potrzebujących jest Kościół. Biskupi wiele razy ponawiali wezwania do zaprzestania każdej formy przemocy a szczególnie na tle religijnym. Nasi bracia i siostry  w chrześcijańskiej wierze z Republiki Środkowoafrykańskiej potrzebują naszego wsparcia duchowego (modlitwa) i materialnego.


Plan obchodów XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym:

środa, 4 listopada

godz. 18.15 – Rozmowy niedokończone w TV Trwam i Radio Maryja

czwartek, 5 listopada

godz. 10.30 – konferencja prasowa w  siedzibie Papieskiego  Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – Warszawa ul. Wiertnicza 142

sobota, 7 listopada

Apel Jasnogórski – Częstochowa

niedziela, 8 listopada

godz. 7.00 Msza święta transmitowana przez TVP z Łagiewnik

niedziela, 8 listopada

godz. 17.00 modlitwy w intencji prześladowanych– Poznań kościół jezuitów, ul. Szewska 18.

PKWP / BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/bp-mizinski-wlaczmy-sie-wszyscy-w-dzien-solidarnosci-z-kosciolem-przesladowanym/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *