Św. Jan Paweł II wszystko zawierzył Maryi

Św. Jan Paweł II wierzył w siłę modlitwy, szczególnie wtedy, gdy zawierzał Maryi całe swoje życie – napisał przewodniczący Episkopatu Włoch wspominając świętego Papieża z okazji zbliżającej się 100-rocznicy jego urodzin. Kard. Gualtiero Bassetti odwołuje się do papieskiej wizyty w Perugii, której on jest aktualnie biskupem. Miała ona miejsce 26 października 1986 roku, w przeddzień pierwszego spotkania międzyreligijnego w intencji pokoju, w Asyżu.

REKLAMA


Opuszczając wtedy Perugię Jan Paweł II skierował wzrok na figurę Matki Bożej, stojącą na kolumnie. Wtedy to spontanicznie przyszły mi na myśl słowa: „Totus tuus – cały Twój” – pisze kard. Bassetti. Oddanie Papieża Wojtyły Maryi wyrażało jego apostolskie zawołanie będące parafrazą zdania św. Ludwika Marii Grignion de Monfort: „Tuus totus ego sum, et omnia mea tua sunt” – „Cały jestem Twój, a Ty cała jesteś moja”. To zdanie – podkreśla kard. Bassetti nie było zwykłym pobożnym sformułowaniem. Wypływa ono z samej tajemnicy Trójcy Świętej. Łączy moc teologiczną z dynamiczną skutecznością. Te słowa Totus Tuus są jak pieczęć ofiarowana całej ludzkości. Maryja pozostaje uprzywilejowaną drogą do Chrystusa, którego była córką oraz matką, jak mówi Dante w swojej poezji.

Kard. Bassetti dodaje, że w obecnych trudnych dniach sam odnowił, jako błaganie oraz jako dziękczynienie zawierzenie miasta oraz świata Najświętszej Maryi Pannie słowami, które lud wierny wypowiada od wieków. „Wszystko co ludzkie dotyczy nas jako chrześcijan i jako Kościół. To jedno z najbardziej znaczących elementów dziedzictwa Jana Pawła II” – zauważa purpurat. Po czym dodaje: „Zebrać i ofiarować Bogu, w modlitwie i działaniu, radości i nadzieje, smutki i niepokoje świata; pragnienie pokoju, bezpieczeństwa, wolności od zła na ciele i na duszy. Głosić miłość w imię Chrystusa, jak czynił św. Jan Paweł II, oznacza nieść samego Chrystusa”.

vaticannews

Fot. vaticannews


Źródło: https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-wloch-sw-jan-pawel-ii-wszystko-zawierzyl-maryi/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *