Papież: człowiek jest „żebrakiem u Boga”

„Modlitwa jest oddechem wiary, jest jej najbardziej właściwym wyrazem. Jest jakby wołaniem, wychodzącym z serca tych, którzy wierzą i oddają się Bogu” – to słowa Papież z audiencji ogólnej transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Franciszek rozpoczął nowy cykl katechez poświęconych modlitwie. W pierwszej z nich wskazał na postać ewangelicznego Bartymeusza, niewidomego żebraka.

REKLAMA


Ojciec Święty podkreślił, że ten człowiek wkroczył do Ewangelii jako ktoś, kto woła ze wszystkich sił. Pewnego dnia usłyszał, że obok miał przechodzić Jezus. Nie wiedział, czy jest On blisko czy daleko, ale gdy tłum się przybliżał, zaczął krzyczeć prosząc Jezusa o zmiłowanie.

Papież – trzeba pukać do drzwi serca Boga

„Jego wielokrotne krzyki irytowały, nie były w dobrym tonie i wiele osób go upominało, aby zamilkł. «Zachowuj się przyzwoicie, nie rób tak». Ale Bartymeusz nie milczał, wręcz przeciwnie, krzyczał jeszcze głośniej: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» (w. 47). Bardzo piękny jest upór tych, którzy poszukują łaski i pukają, pukają do drzwi serca Boga…On woła, puka. To wyrażenie: «Syn Dawida», jest bardzo ważne; oznacza «Mesjasza», jest wyznaniem wiary, które wyszło z ust tego człowieka, pogardzanego przez wszystkich. A Jezus wysłuchał jego wołania. Modlitwa Bartymeusza poruszyła Jego serce, serce Boga, i otwarły się dla niego bramy zbawienia – podkreślił Papież. – I Jezus kazał go wezwać. Zerwał się, a ci, którzy wcześniej kazali mu milczeć, teraz prowadzą go do Mistrza. Jezus mówi do Niego, prosi, aby wyraził swoje pragnienie – to jest ważne – i wtedy wołanie staje się prośbą: «Panie, żebym przejrzał!» (w. 51).“

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Czytaj więcej TUTAJ.


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-05/papiez-audiencja-6-maja.html
Fot. Vatican Media

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *