Triduum Paschalne z Jasnej Góry w Telewizji Polskiej

Nabożeństwa Triduum Paschalnego z Jasnej Góry w tym roku będą transmitowane przez Telewizję Polską. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

REKLAMA


„Duchowo wszyscy możemy być na Jasnej Górze, i będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli wspólnie będziemy się modlić” – podkreśla przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Liturgie Triduum Paschalnego rozpoczną się o godz. 18.00. Wyjątkowo odbywać się będą w tym roku w Kaplicy Matki Bożej, a nie, zgodnie z wieloletnią tradycją, w bazylice jasnogórskiej. W Kaplicy Cudownego Obrazu są bowiem na stałe zainstalowane kamery, za pomocą których, bez konieczności ustawiania dodatkowego sprzętu, będzie mogła zostać przeprowadzona transmisja.

W liturgiach uczestniczyć będzie ograniczona liczba kapłanów, zgodnie z istniejącymi obostrzeniami.

Jak informuje kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak:

– w Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej – przewodniczy o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów

– w Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

Liturgia Wigilii Paschalnej – przewodniczy bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.

„Wielki Czwartek, dzień ustanowienia Eucharystii, sprawujemy uroczystą Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej, która przypomina nam wydarzenia związane z drogą Chrystusa na Golgotę, i Wigilia Paschalna, kiedy wszystko kończy się radością pustego grobu” – mówi o. przeor Marian Waligóra.

Wszystkie wydarzenia liturgiczne będą się odbywać w Kaplicy Matki Bożej, a nie jak co roku w bazylice jasnogórskiej. Jest to podyktowane względami technicznymi, związanymi z transmisją telewizyjną.

„W porozumieniu z dyrekcją programów katolickich Telewizji Polskiej liturgie całego Triduum Paschalnego będą transmitowane z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry – Według tradycji zawsze Triduum Paschalne odbywało się w bazylice jasnogórskiej, ale ze względu na to, że system kamer jest zamontowany tylko i wyłącznie w Kaplicy Matki Bożej, więc Telewizja Polska, także ze względów bezpieczeństwa – bo nie trzeba już przysyłać operatorów kamer – poprosiła o. Mariana Waligórę, przeora Jasnej Góry, aby wyraził zgodę na to, by Triduum Paschalne było transmitowane z Jasnej Góry”.

Jak informuje o. kustosz Waldemar Pastusiak, na początku kwietnia w Kaplicy Matki Bożej zainstalowana została kolejna, szósta już kamera, pokazująca widok spod jasnogórskiego chóru na całe wnętrze świątyni: „Wszystko to, co się dzieje na Jasnej Górze, to dzięki życzliwości i ofiarności wielu tysięcy pielgrzymów. I w tym wyjątkowym czasie, kiedy nie ma was fizycznie, korzystając z elektronicznej formy przekazu ofiar, wspieracie nas – dzięki temu zamontowaliśmy szóstą kamerę, tak, by pokazać Kaplicę w całym jej pięknie”.

Jak podkreśla przeor Jasnej Góry, tradycja modlitwy przy Grobie Pańskim po Liturgii Wielkiego Piątku pozostaje niezmienna, i będzie można włączyć się w całonocną adorację poprzez Internet: „Chcemy te wydarzenia przybliżyć wszystkim, żeby mogli się razem z nami modlić”.

„Kiedyś o. Kordecki wychodził na Wały z monstrancją i w ten sposób niejako pokazywał całej Ojczyźnie, że w zawierzeniu, w Bogu jest nasza nadzieja – podkreśla o. przeor Marian Waligóra – My z Chrystusem wychodzimy tak, jak o. Kordecki, do całej naszej Ojczyzny, na świat cały, właśnie poprzez ten przekaz medialny, poprzez to, że nieustannie jesteśmy obecni w domach tych, którzy czują się związani z Jasną Góra, i potrzebują tego duchowego wsparcia właśnie z Duchowej Stolicy naszej Ojczyzny”.

„Zapraszamy serdecznie do tego duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę, pozostając w domu” – zaprasza kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.

Transmisja wszystkich liturgii także na portalach:
Radio Jasna Góra
TVP VOD
jasnagora.pl
episkopat.pl
– jasnogórski kanał YouTube
– Tygodnik Katolicki „Niedziela” niedziela.pl

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ wykorzystano informacje Radia Jasna Góra
2020-04-07, wtorek, godz. 18.30

*

Ponadto:

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Wielką Sobotę, 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 – Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie – modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

źródło: TVP Info

 


Źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13743

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *