Papież odprawił Mszę w Niedzielę Palmową

W dramacie pandemii Jezus mówi do każdego z nas: „Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość. Poczujesz pocieszenie Boga, który cię podtrzymuje” – przekonywał papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił w Niedzielę Palmową przy ołtarzu Katedry w bazylice św. Piotra w Watykanie. Zachęcił do nawiązania kontaktu „z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są sami i w potrzebie”, bo „życie do niczego nie służy, jeśli nie służymy”.

REKLAMA


Liturgię rozpoczęło upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Po odczytaniu mówiącego o tym fragmentu Ewangelii, papież procesjonalnie, z żółtą palmą w ręku, przeszedł do ołtarza Katedry. Znajdowały się przy nim: słynący łaskami krucyfiks z rzymskiego kościoła św. Marcelego i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej.

W homilii Franciszek wskazał, że słowo Boże „ukazuje Jezusa jako sługę”. – Bóg nas zbawił, służąc nam. Zazwyczaj sądzimy, że to my służymy Bogu. Nie, to On służył nam bezinteresownie, bo pierwszy nas umiłował. Trudno jest kochać nie będąc kochanym. A jeszcze trudniej służyć, jeśli nie pozwolimy, by służył nam Bóg – wskazał papież.

Wyjaśnił, że Jezus służył nam, oddając za nas swoje życie. – Jego miłość przywiodła Go do złożenia za nas siebie w ofierze, do wzięcia na siebie całego naszego zła. Bóg nas zbawił, pozwalając, by nasze zło rozpętało się nad Nim. Nie reagując, jedynie pokorą, cierpliwością i posłuszeństwem sługi, wyłącznie siłą miłości. A Ojciec podtrzymywał służbę Jezusa: nie rozgromił zła, które się na Niego zwaliło, ale podtrzymywał Jego cierpienie, aby nasze zło zostało pokonane jedynie dobrem, aby było przeniknięte na wskroś miłością – tłumaczył Ojciec Święty.

Służąc nam Jezus „doświadczył sytuacji najbardziej bolesnych dla tego, kto kocha: zdrady i opuszczenia”. Dlatego „kiedy znajdujemy się w ślepej uliczce, bez światła i bez wyjścia, kiedy wydaje się, że nawet Bóg nie odpowiada, pamiętajmy, że nie jesteśmy sami”. – Jezus doświadczył całkowitego opuszczenia, sytuacji najbardziej Jemu obcej, aby być w pełni solidarnym z nami. Uczynił to dla mnie, dla ciebie, żeby ci powiedzieć: „Nie lękaj się, nie jesteś sam. Doświadczyłem w pełni twojej rozpaczy, aby być zawsze u twego boku” – podkreślił Franciszek.

– Dzisiaj, w dramacie pandemii, w obliczu tak wielu pewników, które się rozpadają, w obliczu wielu zdradzonych oczekiwań, w poczuciu opuszczenia, które ściska nam serce, Jezus mówi do każdego z nas: „Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość. Poczujesz pocieszenie Boga, który cię podtrzymuje” – zapewnił papież.

Przypomniał, że zostaliśmy stworzeni, aby miłować Boga i innych ludzi. – Reszta przemija, a to zostaje. Przeżywany przez nas dramat pobudza nas, by brać na serio to, co jest poważne, by nie zagubić się w rzeczach błahych; do ponownego odkrycia, że życie do niczego nie służy, jeśli nie służymy. Ponieważ życie jest mierzone miłością – stwierdził Ojciec Święty.

Zachęcił do nawiązania kontaktu „z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są sami i w potrzebie”. – Pomyślmy nie tylko o tym, czego nam brakuje, ale o dobru, które możemy uczynić – prosił Franciszek.

Przyznał, że może się wydawać, iż droga służby drogą krzyżową, ale jest to droga zwycięska, „która nas zbawiła i która ocala nasze życie”. – Chciałbym to powiedzieć szczególnie młodym, w tym Dniu, który od 35 lat jest im poświęcony. Drodzy przyjaciele, spójrzcie na prawdziwych bohaterów, którzy w tych dniach się ujawniają: nie są to ci, którzy mają sławę, pieniądze i sukcesy, ale ci, którzy dają siebie, aby służyć innym. Poczujcie się wezwani, by postawić na szali wasze życie. Nie bójcie się poświęcić go dla Boga i dla innych, zyskacie na tym! Ponieważ życie jest darem, który otrzymujemy dając siebie. Dlatego też, że największą radością jest powiedzenie „tak” dla miłości, bez „jeśli” czy „ale”. Tak jak Jezus uczynił to dla nas – zakończył papież, nawiązując do obchodzonego w Niedzielę Palmową Światowego Dnia Młodzieży na szczeblu diecezjalnym.

Przed odmówioną pod koniec liturgii modlitwą „Anioł Pański” Ojciec Święty przypomniał, że dzisiaj planowano przekazanie przez młodych z Panamy krzyża ŚDM młodzieży z Lizbony. – Ten sugestywny gest zostaje przełożony na Niedzielę Chrystusa Króla, 22 listopada – zapowiedział Franciszek.

Zachęcił, by zacząć z wiarą Wielki Tydzień, „w którym Jezus cierpi, umiera i zmartwychwstaje”. Zaprosił „osoby i rodziny, które nie będą mogły uczestniczyć w uroczystościach liturgicznych”, by gromadziły się na modlitwie w domu, wspomaganej przez środki przekazu. – Od Maryi uczymy się milczenia wewnętrznego, spojrzenia serca, miłującej wiary, aby iść za Jezusem na drodze krzyżowej, która prowadzi do chwały zmartwychwstania. Ona idzie wraz z nami i podtrzymuje naszą nadzieję – powiedział papież.


Źródło: https://ekai.pl/papiez-odprawil-msze-w-niedziele-palmowa/
Fot. YouTube/VaticanNews

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *