Na Jasnej Górze ‘jeszcze ostrzejsze restrykcje’

Jasna Góra, 24 marca 2020 r. W związku z wprowadzeniem kolejnych ograniczeń z powodu “pandemii koronawirusa”, od 25 marca wejście na Jasną Górę będzie możliwe tylko od strony Domu Pielgrzyma, przez tzw. Bramę Papieską, i to tylko w ściśle ograniczonej liczbie osób – poinformowali ojcowie paulini na jasnogórskim Twitterze. Oznacza to, że wstęp na Jasną Górę zostaje ograniczony zaledwie do niewielu wiernych.

REKLAMA


W atmosferze ogólnospołecznego lęku i strachu, nasycanego przekazem mediów o “epidemii koronowirusa”, takiej sytuacji ograniczeń wstępu Jasna Góra nie przeżywała ani za stanu wojennego, ani za okupacji hitlerowskiej, ani nawet za czasów carskich. Sytuacja jest nadzwyczajna. Wprowadzający zarządzenia obostrzeń i ograniczeń “do 11 kwietnia” – słowami rzecznika aktualnego Rządu RP podanymi w programie “Echa dnia” TVP – odwołują się do “odpowiedzialności obywatelskiej”. Premier RP M. Morawiecki ogłasza “ograniczenie przemieszczania się do absolutnego minimum” /www.premier.gov.pl/.

„Wiemy, że od dnia jutrzejszego zostają wprowadzone jeszcze ostrzejsze restrykcje” – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, po zakończeniu wtorkowej modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Podziękował jednocześnie wszystkim wiernym, którzy „za pośrednictwem mediów pielgrzymują na Jasną Górę, aby tutaj być razem z nami, aby się modlić”. O. kustosz wyraził nadzieję, że „pewnego dnia znowu będziemy mogli uczestniczyć w Eucharystiach w naszych kościołach”.

O ograniczeniu liczby wiernych przypomina także Kuria Arch. Częstochowskiej: „W związku z zaostrzeniem profilaktyki w stanie epidemii, władze Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzają z dniem 25 marca 2020 r. ograniczenia w zakresie możliwości opuszczania domów i liczebności zgromadzeń. Zgodnie z nowymi przepisami zakazane są zgromadzenia powyżej dwóch osób. Wyjątek stanowią zgromadzenia o charakterze religijnym. Może w nich uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Do tej liczby nie wlicza się celebrans i koncelebransi”.

Wobec ograniczeń w możliwości udziału w Eucharystii, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku udziału we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane dla wszystkich wiernych (bez rozróżnienia grup i okoliczności), która obowiązywać będzie aż do odwołania. Dyspensa została opublikowana na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej archiczest.pl.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr
2020-03-24, wtorek, godz. 21.30

*

Najważniejsze decyzje

Wprowadzenie ograniczenia wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Wprowadzenie ograniczenia wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzamy psa.

Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych.

Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa.

Nowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia.

W przypadku złamania ograniczeń groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł.

Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja.

Źródło: https://wydarzenia/aktualnosci/premier-w-walce-z-koronawirusem-musimy-ograniczyc-przemieszczanie-sie-do.html

 


Źródło: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13726

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *