Dzień Babci i Dziadka. Życzmy im zdrowia i obecności bliskich

O czym powinniśmy pamiętać, składając babciom i dziadkom życzenia w ich dniu? Czas i uwaga – jeśli je znajdziemy, to nasze relacje zawsze będą ciekawe, satysfakcjonujące, inspirujące, życiodajne – mówi Monika Figiel, specjalista ds. programów senioralnych w Caritas Polska.

REKLAMA


Czego powinniśmy życzyć babciom i dziadkom w dniu ich święta? Czego najbardziej im dzisiaj brakuje?
Oczywiście zdrowia, ale także obecności bliskich, którzy będą poświęcać im czas i uwagę, ponieważ wraz z wiekiem zdrowie słabnie, a o bliskie kontakty z ludźmi jest coraz trudniej.

Jak współcześni dziadkowie (i babcie oczywiście), odnajdują się w rzeczywistości, która jest żywiołem pokolenia ich wnuków – mediów społecznościowych, internetu, smartfonów i innych urządzeń służących do komunikacji? Czy nowe technologie pomagają im w nawiązywaniu kontaktów, np. z rodziną mieszkającą daleko, dawnymi przyjaciółmi, czy wręcz przeciwnie – powodują poczucie wyobcowania, prowadzą do wyizolowania?
Im są starsi, tym jest im trudniej, niektórzy w ogóle nie mają kontaktu z tą rzeczywistością, z nowymi technologiami. Pokolenie 60-latków miało szansę zetknąć się w swoim życiu zawodowym, czy podczas edukacji, z internetem. Osoby starsze często nie miały takiej szansy. Nie mają smartfonów, komputerów, tabletów i tym podobnych urządzeń – stykają się z nimi tylko poprzez innych ludzi. Czasami są to wnuki, które nie mają wystarczająco dużo cierpliwości, by tłumaczyć dziadkom podstawowe rzeczy. Są też jednak tacy seniorzy, którzy chętnie wchodzą w świat nowych technologii. Korzystają z nich systematycznie – czy to wyszukując potrzebne im informacje (choćby hasła do krzyżówek), czy też – co ważniejsze – do kontaktu ze swoją rodziną, bądź przyjaciółmi, którzy często są daleko. Te kontakty mają różny charakter – mogą polegać na przesyłaniu zdjęć i filmików, rozmowach za pomocą komunikatorów, wymianie maili. Nieliczni z seniorów chcą też tworzyć treści w nowych mediach: uczą się robienia filmów, prowadzenia blogów, obróbki zdjęć cyfrowych.

Czy seniorzy korzystający z pomocy Caritas to głównie osoby samotne, czy są wśród nich także babcie i dziadkowie, o których zapomnieli bliscy?
Samotność jest stopniowalna. Prawie nigdy nie jest tak, że jesteśmy zupełnie samotni. Zawsze wokół nas są jacyś ludzie, choćby sąsiedzi. W stosunkowo niezłej sytuacji są seniorzy sprawni i aktywni. Oni mogą przychodzić na organizowane przez nas zajęcia, które zaspokajają ich potrzeby społeczne i pozwalają na samorealizację. W trudniejszej sytuacji są seniorzy, którzy nie mogą wyjść z domu lub pozostają w ośrodkach opieki. Ich poczucie osamotnienia w takich sytuacjach wzrasta.

Na jaką pomoc ze strony Caritas mogą liczyć?
Aktywnych i sprawnych seniorów zapraszamy na liczne zajęcia, spotkania towarzyskie, warsztaty, spacery, wycieczki, pielgrzymki i na spotkania międzypokoleniowe. Chorych seniorów odwiedzają w domach nasi wolontariusze – to niezwykle ważna pomoc; wprawdzie nigdy nie wypełni samotności, ale może ją zmniejszyć. Prowadzimy również  placówki opiekuńcze (domy pomocy, hospicja) – to też jest bardzo ważna forma pomocy chorym seniorom.

O czym powinniśmy pamiętać, składając babciom i dziadkom życzenia w ich dniu? Wyrastamy z dawania laurek i w pewnym momencie stajemy przed pytaniem, jak kontynuować tę fantastyczną relację, którą mieliśmy jako dzieci – z babcią, czy z dziadkiem. Jak sprawić, aby relacje między dziadkami i wnukami nie miały tylko powierzchownego charakteru, aby pozostały głębokie mimo upływu lat?
Zawsze jest to kwesta czasu, bo jeśli znajdziemy czas na te relacje, to jest szansa na ich autentyczność i na niepoddawanie się w nich rutynie. Czas i uwaga – jeśli je znajdziemy, to te nasze relacje zawsze będą ciekawe, satysfakcjonujące, inspirujące, życiodajne.

I tego właśnie życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji przypadającego 21 stycznia Dnia Babci i obchodzonego 22 stycznia Dnia Dziadka!


Źródło: https://caritas.pl/blog/2020/01/21/dzien-babci-i-dziadka-zyczmy-im-zdrowia-i-obecnosci-bliskich/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *