2 czerwca: XVII Święto Dziękczynienia [zapowiedź]

Tegoroczne Święto Dziękczynienia, z udziałem Episkopatu Polski, odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca, pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Głównym punktem obchodów będzie Msza Święta o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia.

REKLAMA

W Święto Dziękczynienia ulicami Warszawy już po raz siedemnasty przejdą setki osób w pielgrzymce dziękczynnej do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w południe zostanie odprawiona Msza Święta. Tym razem do Wilanowa będą niesione relikwie patronki Polski św. Jadwigi – królowej Polski, która zasłynęła głęboką pobożnością i troską o potrzebujących. Tegoroczne Święto Dziękczynienia będzie okazją do uczczenia 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi, ale także 25. rocznicy beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego oraz 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki, których relikwie od ponad 10 lat odbierają już cześć w wilanowskim Sanktuarium. W niedzielnych uroczystościach wezmą udział środowiska związane ze św. Jadwigą, ale również z bł. Edmundem Bojanowskim i bł. Jerzym Popiełuszką.

Procesja z relikwiami św. Jadwigi wyruszy o godz. 8.00 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej, mijając m.in. kościół Sióstr Wizytek, kościół św. Aleksandra i Belweder. Około godz. 11.00, przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii przy ul. Króla Jana III Sobieskiego 15, zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszonych gości. W tym miejscu do feretronu z wizerunkiem św. Jadwigi dołączą relikwie czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej polskich świętych i błogosławionych. Aleją Rzeczypospolitej przedstawiciele miast papieskich, biskupi i wierni wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji, góralami, Kaszubami i pielgrzymami z całej Polski dotrą z 22 relikwiarzami i portretami świętych do Świątyni Opatrzności Bożej.

W południe metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś przewodniczyć będzie tam Mszy św., podczas której zostanie odmówiony Akt Dziękczynienia i Zawierzenia, na znak wdzięczność za wszelkie łaski i opiekę Opatrzności Bożej. Podczas Mszy św. przy ołtarzu głównym zostaną złożone intencje darczyńców, nadsyłane na ten dzień.

Po Mszy Świętej przed Świątynią zaplanowano m.in.: koncerty, Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci oraz specjalnie przygotowane na to wydarzenie Miasteczko dla Dzieci z grą rodzinną „Okulary wiary”. Na pl. Piłsudskiego 2 czerwca stanie zaś wystawa plenerowa poświęcona pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. IPN przygotował również wystawę plenerową poświęconą bł. Jerzemu Popiełuszce, z wyjątkowymi zdjęciami ks. Jerzego z archiwum rodzinnego, którą będzie można zobaczyć przed Świątynią.

Po południu, o godz. 15.00, zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego, a do nieba zostaną wypuszczone baloniki z hasłem „Dziękuję”. Natomiast o godz. 17.30 rodziny i pielgrzymi z całej Polski wezmą udział w przedsięwzięciu artystycznym w wykonaniu ICON Orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego, który skomponował kantatę o życiu bł. Edmunda Bojanowskiego. Dzień zakończy iluminacja Świątyni i wspólne śpiewanie „Barki”.

www.archwwa.pl/ BP KEP

Program Święta Dziękczynienia i trasa pielgrzymki dziękczynnej

Transmisja na www.parafiaopatrznoscibozej.pl: https://www.youtube.com/watch?v=NQ0vd_NK3f4

Źródło: https://episkopat.pl/2-czerwca-xvii-swieto-dziekczynienia-zapowiedz/
Fot.: BP KEP

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *